ADA MUTFAK NEDİR? ŞIK ADA MUTFAK ÖRNEKLERİ

Mutfağını değiştireceklerin merak ettiği Ada Mutfak Nedir? ve en Şık Ada Mutfak Örnekleri
Dekorasyon dünyasında mutfak dekorasyonu ile ilgili pek çok yenilikçi fikir tasarım dünyasına dâhil oluyor. Çok amaçlı üretilen mutfak adaları kullanışlı tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Ferah ve geniş kullanım alanları, renkler arasındaki uyum ve beyaz zeminde malzemelerin ön plana çıkarıldığı örnekler anlatılacak. Ada Mutfak yaptırmak isteyenler için detaylı bilgiler yazımızda. Büyük ve geniş alanları dolaplar ile kaplayarak, tezgâh alanı da yaratılan modellere Ada Mutfak Modelleri denir. Bu mutfak modelinin genellikle dört tarafı açık ada mutfak ve üç tarafı açık, bir tarafı duvara bağlı olacak şekilde yarım ada mutfak şeklinde yapılmaktadır. Kullanıcılar ve evini yenileyecekler tarafından genellikle şık ve kullanım rahatlığı sağlayan Mutfak Ada Modelleri, aynı zamanda kullanım esnasında sağladığı ekstra alanlar ile mutfağınızda rahatlık sağlar. Çok farklı aksesuarlar kullanılarak doldurulan Ada Mutfak Ölçüleri bakımından istediğiniz boyutta yapılıp, içerisi doldurulabilir. Mutfak içerisinde hem pişirme alanı bulunurken, aynı zamanda bulaşık yıkama alanı olabilir. Ada Mutfaklarda en önemli özelliklerden bir tanesi de çoğunlukla yemek masasını tasarımın içerisinde barındırmasıdır. Dilerseniz mutfağınıza bar ekleyerek çok daha şık bir mekân yaratabilirsiniz.

Özellikle yabancı dizilerde gördüğünüz bu mutfak modeli ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tüm Aileyi İçine Alabilecek Genişlikte Bir Mutfağı Kim İstemez

Geleneksel Türk aile yapısında mutfaklar yemeğin piştiği, akşam yemeğinde tüm ailenin bir araya gelerek gününü paylaştığı akşam yemekleri, günümüz şartları ile elbette değişmiştir. Mutfakta hazırlanan yemek sırasında eşiniz, annenizin ya da kardeşinizin yanında olmak isteyebilirsiniz. Bunun için Ada Mutfak Masası alanı ile her geçen dakikanızı birlikte geçirebilirsiniz.
Tüm bu sebepler ile Ada Tipi Mutfak yenilenen mimari tasarımlarda, yeni yapılan pek çok evde tercih edildiği gibi, evini dekore edip yenilemek isteyenler arasında da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu mutfak modeli sağladığı ferah çalışma alanı ile mutfakta geçirdiğiniz zamanı etkinlik ve eğlence hanesine yazmaktadır.

Mimari Tasarımlar Arasında Yer Alan En İyi  Ada Mutfak Dekorasyonları;

Bazı mimari tasarımlarda parlak ve cesur renk seçimleri ile uyum sağlamak için beyaz zemin rengi tercih edilmektedir. Bu şekilde beyaz ya da gri zeminler lame gibi parlak ve canlı renklerin kullanımına olanak sağlıyor. Bu uyum ise gözü yormayan dinginliğin hakim olduğu bir renk kombinasyonu oluşturuyor.
Kontrast renklerin tercih edildiği aydınlık ve ferah mutfaklarda ise, şık tasarımlar özenle hazırlanarak modern çizgiler ile birleştiriliyor. Geniş alanlarda daha çok tercih edilen koyu tonlarda Ada Mutfak Sandalyesi ve Masası da tasarımdaki yerini alıyor.  Dekorasyon malzemeleri arasında sayılan modern lambalar ve süs bitkileri modern çizgilerin ışığını yansıtıyor.
Mutfağın duvarlarında ve tezgâhta kullanılan granit ile geniş bir mekan algısının yanı sıra huzur veren bir atmosfer pek ala oluşturulabilir. Granit ile zıtlık oluşturacak ve bir o kadar da uyum sağlayacak şekilde beyaz duvarlar tercih edilebilir. Bu bütüncül tasarım şık bir aydınlatma gereci ile tamamlanabilir.
Özgün ve işlevsel tasarımlar tercih ederek en şık mutfağa siz sahip olabilirsiniz. Geometrik formlar ve silindirik mutfak elemanları ile basit dokunuşlar yaparak özgün bir mutfak elde etmek isteyenler için ilham verebilir.
Modern Ada Mutfak Modellerinde fazlaca kullanabileceğiz ışıklandırma ile kontrast ögelerin birlikte harmanlandığı şık mutfak modelleri de bulunmaktadır. Modern stilde seçilen dekorasyon aksesuarları ve teknolojik aletlerle daha geniş bir mutfak elde edebilir, fonksiyonelliği de elden bırakmayabilirsiniz.