Cafelerde Sedir Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sedir koltuk modelleri, tasarımlarındaki geleneksel çizgiler ile şık mobilya modelleri olmanın yanı sıra Retro ve vintage akımlarının temsilcileri tarafından dekoratif mobilya öğeleri olarak yaşam alanlarını süslüyorlar. Retro kültürünün hayatımızın içerisinde yer edindiği bugünlerde, giyim kuşamdan, ev mobilyalarına kadar baştan sona geçmişin izlerini görmek mümkün oluyor. Sosyalleşmenin merkezi konumunda bulunan kafe ve restoranlar da bu akımın takipçiliğini yapmaya başladılar. Özellikle geçmişe duyulan bu özlemin getirdiği eskiye dönüş ruhu, kafelerde otantikliğiyle tarihi bir hava oluşturan sedir dekorasyonlarıyla sağlanıyor.

Geçmişten Günümüze Sedirlerin Evrimi

İnsanlık tarihi içerisinde uzun bir yaşam öyküsüne sahip olan sedirler, saray ve konak gibi lüks yaşam alanlarından, apartman daireleri ve stüdyo tipi modern evlere kadar birbirinden farklı konseptle dizayn edilmiş evlerde kendine yer buluyor. Yaşam alanlarının huzur ve rahatını müşterilerine sunmak isteyen kafe sahipleri ise dekorasyonlarını gerçekleştirirken, konforlu sedir modellerini tercih ederek, müşterilerine evlerindeki konfora ulaşma şansı sunuyor.

Elbette konforuyla ön plana çıkmasının yanı sıra sedir koltukların cafelerde tercih edilmesinin bir başka nedeni de içerisinde bulunduğu yaşam alanlarını tarihi ve kültürel bir atmosfer içerisine çekmesidir. Müşteriler cafenin kapısından içeri girdikten sonra kendilerini otantik sedir modelleriyle süslü, klasik bir dünya içerisinde buluyor. Peki geçmişin izlerini taşıyan cafeler dizayn etmek için kullanılan ahşap sedir modellerinin tasarım öğesi olarak doğru kullanımı nasıl olmalıdır? İşte bu yazımızda el işçiliğinin nadide eserleri olan sedirlerin yaşam alanlarında nasıl yer alması gerektiğini inceleyeceğiz.

Turistlerin Gözdesi Otantik Kafeler

Kültür aktarımının bir parçası olarak karşımıza çıkan klasik sedir modelleri, içerisinde bulunan cafenin genişliğine göre özel ölçülerle dizayn edilmektedir. İster geniş bir oturma alanına sahip olan vintage cafeniz olsun, ister konsept olarak daha minimal bir üçüncü nesil kahveciniz olsun, her iki konsepte uygun detaylara sahip sedir modelleri bulunmaktadır. Geniş konseptiyle müşterilerini geçmiş yıllara adeta ışınlayan vintage cafelerin tercihi genellikle boydan boya uzun köşe koltuklar olurken, minimal çizgilere sahip yeni nesil cafelerde sedirler, minimal ölçülerde el işçiliğiyle üretilmiş sedirler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yarattığı samimi dünyanın yanı sıra, ahşap oyma işçiliğiyle ön plana çıkan köşe koltuklar, Türk ve Osmanlı kültürünün temsilcisi olarak nargile cafeler gibi turistlerin çoğunlukla akın ettiği cafe çeşitlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle üzerindeki varaklı ve cilalı motifleri ile cafeleri ziyaret eden turistlere kendilerini Osmanlı saraylarında yaşıyor hissiyatı vaat ediyor.

Turizm elçileri konumunda bulunan cafelerde sedir kullanırken yanı başında tamamlayıcı klasik mobilyalar ve dekorasyon öğeleri de kullanmak gerekmektedir. Özellikle büyük sedir modelleri kullanılan bir konsepte sahip cafeniz bulunuyorsa, büyük sedirleri tamamlayacak görkemiyle atmosferi tamamlayan aydınlatma modellerini tercih etmeniz gerekmektedir. Görkemli avize modeliyle tamamlanmış sedir konseptli cafeler, şark köşesi yaratarak turistlerin deneyimlemek istediği kültürel yaşamı ve konforu onlara sunuyor. Benzer şekilde minimalist bir tasarıma sahip üçüncü nesil cafe sahibiyseniz sizin için motifleriyle ön plana çıkan köşe koltuk modelinin yanında tamamlayıcı tasarım öğelerine sahip şık aplik modellerini tercih edebilirsiniz. Bu aydınlatma çeşitleri ile müşterileriniz kendilerini modern dünyadan sıyırarak, klasik mobilyalarla süslü bir dünyanın içerisine çekilmiş hissedecek ve hoş dakikalar yaşayacaklardır.

Sedir Konseptiyle Sosyal Medyada Viral Olmak

Özellikle sosyal medyanın gücünün hiç olmadığı kadar önemli olduğu bugünlerde yaratılan birbirinde şık sedir konseptleriyle cafeniz sosyal medya kullanıcılarının odak noktası olacaktır. Retro köşe koltuk modelleri ile vintage seven sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları cafenizin viral olmasını sağlayarak, cafenizin imaj ve itibarını arttıracak ve sizlere sosyal medyada gündem olma imkânı sağlayacaktır. Ekstra efor ve maliyet harcamadan, yarattığınız dekorasyon temasıyla potansiyel müşteri konumunda bulunan sosyal medya kullanıcıları ve influencerlara ulaşma şansını size sunacaktır.