Çocuk Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

Çocukların günün büyük bir saatini geçirdikleri, uyudukları, yemek yedikleri ailecek aktivite yaptıkları odalardan birisi çocuk odasıdır. Bu sebeple çocuk odası dekorasyonu oldukça önemlidir.  Çocuğun gelişimine olumlu katkı sağlayacak çocuk odası dekorasyonu çocuğun odasında mutlu vakit geçirebilmesinde yardımcı olmaktadır.

Farklı tarzlarda onlarca çocuk odası dekorasyonu seçeneği bulabilirsiniz. Bu dekorasyon tipleri, evin türüne ve cinsine, çocukların yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Çocuk odaları, çocuğun büyümesinde ve gelişmesinde etkili bir faktördür. Bu yüzden ebeveynlerin çocuk odası dekorasyonu için zaman ayırması, bu dekorasyonun çocukları için büyük bir önem arz ettiğine dikkat etmeleri ve buna göre kendilerine çeki düzen vermeleri gerekmektedir.

Çocuk Odası Seçimlerinde Çocuğun Önemi ve Yeri

Çocuğun ev içerisinde en çok vakit geçirdiği odalardan birisi olan çocuk odaları, çocuğun ilgi alanına neyi sevip neyi sevmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda 7-8 yaşına gelmiş bir çocuğun odasını yeniden dekore ederken ebeveynlerin çocuklarının da fikrini alması gerekmektedir. Çocuk odası dekorasyonu sırasında çocuklara küçük yaşlardan itibaren fikirlerini sorulması, çocuğun büyüdüğünü ve kendi başına karar verebilme yetisine sahip olduğu düşüncesi aşılamada en etkili çözümler arasındadır. Eğer çocuk 7 yaşından küçük ise odanın tüm çocuk odası dekorasyonu seçimleri ebeveynlerin sorumluluğu altına girmektedir. Bu anlamda ebeveynlerin çocuklarını tam olarak tanıması ve buna göre çocuğun isteyeceği ve saatlerce sıkılmadan oyun oynayabileceği bir oda tasarlaması gerekmektedir. Çocuklar kendi ilgi alanına sahip olmayan bir ortamda durmak veya iş yapmak istemezler. Bu yüzden ebeveynlerin çocuk odası yapmadan veya yeniden tasarlamadan önce çocuklarını tanımalarını, neyden hoşlanıp neyi sevmediğini anlamaları gerekmektedir. Çocukları hakkında geniş bilgi sahibi olduktan sonra çocuk odasını dizayn etmeye başlayabilirler.

Çocuk Odası Dekorasyonu için Önemli Tavsiyeler

Çocuk odası dekorasyonu konusunda uzmanlaşmış birçok mimar bulunmaktadır. Klasik çocuk odalarında günümüzde sıkça tercih edilen bu önerileri siz de çocuk odası dekorasyonu için uygulayabilirsiniz. Uzmanların tavsiyelerinde öne çıkan ortak noktalardan bazıları şunlardır:

  • Çocuk odasında mümkünse açık renkli çocuk odası mobilyaları seçilmelidir. Son dönemde özellikle klasik tarzda bu tercihler yoğunlaşmıştır. Çocukların eğlenmeleri, içlerindeki enerjiyi atabilmeleri, karamsar düşünmemeleri ve gün içerisinde alabildikleri en iyi verimi alabilmeleri için bulundukları çocuk odasının açık renkli mobilyalar ile dekore edilmesi gerekmektedir. Açık renkli mobilyalar ile dekore edilmiş çocuk odaları, çocukların enerjilerini arttırdığı gibi gün içerisinde sinirli ve asabi olmamalarına aksine denilenleri harfi harfine yerine getirmesini sağlamaktadır.
  • Çocuk odalarında açık renkli mobilyalar kadar açık tonlarda seçilmiş aydınlatma tipleri de büyük bir öneme sahiptir. Açık tonlarda seçilmiş aydınlatmalar, gün içerisinde çocukların enerjilerini en iyi şekilde atmalarına bu sayede yatağa girdikleri rahat bir uyku geçirmelerine yardımcı olmaktadır.
  • Çocuk odalarındaki duvarlarda da açık renkler kullanılmalıdır. Bu tür renkler çocuğa pozitif bir enerji verir.

Genel olarak, çocukların bulunduğu ortamın ışık alması, fazla ürün ile göz yormaması, sakin bir yapıda olması tavsiye edilir. Bu türden odalar çocuk beyninin en iyi şekilde çalışmasına, öğrenme haciminin büyük oranda artış göstermesine, kendisi ve çevresi ile uyumlu işler çıkarmasında etkili olmaktadır.