Koltuk Takımlarında Süngerin Özellikleri Nelerdir?


 

Evlerimizin en vazgeçilmez, en temel ihtiyaç olan ve evdeki zamanın çoğunu üzerinde geçirdiğimiz için hem temizliğine, hem konforuna, hem görünüm şıklığına ve hem de sağlığa uygun olup olmamasına göre değerlendirilmesi gereken koltuk takımları, satın alınacağı zaman bu kriterlerine göre değerlendirilirken en çok irdelenen konusu ise daha çok sünger yapısı ya da tipidir. Bunun için sünger özelliklerine hâkim olunması gereken koltuk takımlarında süngerin özellikleri nelerdir sorusunun cevabını, İnter mobilya birkaç farklı kategoride değerlendirilmeye alınması gerektiğini düşünerek bu yazıyı hazırlamış bulunmaktadır.

OTURMA ODALARINDA SÜNGERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Koltuk seçimindeki sünger özelliklerini en başta yer alan konfor ve dayanıklılık süresine göre sıralamakta fayda vardır. Ancak koltuk takımlarının seçiminde dayanıklılık ve konfor arayışı daha çok bölgelere göre de değişiklik gösterebilmekte, bu sebeple koltukların yandaki kol kısımlarında başı koymak amacıyla ekstradan bir konfor aranabilmekte iken, oturulan gövde bölümünde ise daha çok önemli olan sünger özelliği dayanıklılık olabilmektedir. İster bölgesel, ister tamamen aynı tür süngere sahip olunsun, asıl amacın uzun soluklu bir kullanım sağlayabilmesi ve üzerinde çok zaman geçirileceğinden dolayı yeterli ve gerekli düzeydeki konforu sağlayabilmesidir.

koltuk süngerleri

Koltuk takımlarında süngerin özellikleri nelerdir sorusuna verilecek birkaç kategori cevabı vardır ve bunlar sırası ile yoğunluk açısından, sertlik açısından, yanıcı özellikli olmayan, HR ve HLB süngerleri olarak düşünülebilmektedir. Bu süngerlerin ilk yoğunluk açısı, eninin boyunun ve kalınlığının çarpımı ile ortaya çıkan bir ölçek ile belirlenmekte olup, direkt olarak süngerin dayanıklılığı ile ilgilidir ve bir süngerin ne kadar uzun süre kullanılabileceği hakkında fikir verir. Diğer bir adım, sertlik konusunda ise konforla direkt olarak ilgili olan adım olarak düşünülebilir ve tamamen tercihe bağlıdır. Yanıcı özellikli olmayan süngerlerde adından da anlaşılacağı üzere bazı maddelerle yanıcılığı geciktirilebilen tarzda süngerlerdir ve yine dayanıklılığı ile alakalıdır. Ayrıca koltuk takımlarında süngerin özellikleri nelerdir sorusunun cevabındaki son iki özellik olan HR sünger de esneklik ön planda iken, HLB sünger de ise yoğunluk esastır. Özellikle HLB sünger türlerinde aşırı yoğunluk sebebi ile daha küçük ya da daha ince parçalar dahi alınsa, fiyat bakımından daha uygun bir etikete sahip olmakta ancak sizin ihtiyacınızı giderebilecek düzeyde bir kullanıma da sahip olmanızı sağlayacaktır.