Ahşap Mobilyada Yanık Lekeleri Nasıl Giderilir?


 

Yemek, çay, kahve daha doğrusu pişirmeye bağlı yiyecekleri yaparken ocaktan veya fırından kaynar vaziyette aldığımız çaydanlık, tencere ve fırın tepsisini sıcağın vermiş olduğu etkiyle alelacele bulduğumuz ilk uygun hemen bırakırız. Aksilik bu ya çoğu zaman bunlar ahşap zigon sehpa veya ahşap kaplama mutfak masası olmaktadır. Sıcağın verdiği ısı ahşap mobilya üzerinde beyaz leke bırakmaktadır. Bunu önlemek için sıcak kabın altına mutlaka bir bez veya benzeri bir destek koymanız gerekir. Veya sürekli masa üstlerinde özel imal edilen yan ürünleri bulundurmanız yararlı olacaktır.

MOBİLYADA YANIK LEKESİ NASIL TEMİZLENİR ?

Olur ya yine de tüm dikkatinize rağmen mutfak masanız leke tuttu diyelim. Tencere, tabak, çaydanlığa dayalı oluşan lekelerin temizlik malzemeleriyle çıkmadığını çoğumuz biliyoruz. Temizlik malzemesi kullanmadan bu tür lekeleri artık çok basit bir şekilde çıkarabiliyoruz.

Burada size iki yöntem önereceğiz.
Leke üzerine biraz kolonya döküp eliniz ile leke üzerine sürün ve hemen yakın. İki üç saniyelik bir küçük alevden sonra lekelerin kalktığını göreceksiniz. Deterjanlı temiz bir ile lekenin yerini güzelce silince lekenin yok olduğunuzu çok kolay farkedersiniz. Çok fazla kolonya döküp su birikintisi şeklinde olursa alev almayacağını bilmelisiniz. Eğer leke fazla ise kolonyayı fazla dökerek gezdirmeniz odada istenmeyen yangınlara neden olabilir. Bunun için küçük bölmeler halinde kolonya sürerek yakabilirsiniz. Sürülen yer 8 – 9 santimi geçmesin tehlikeli olabilir.
Saç kurutma makinasını düşük sıcaklıkta ahşap yüzeyi ısıtmayacak şekilde lekelerin üzerinde gezdirin. Birkaç dakika içerisinde lekelerin yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

mobilya yanıkmobilya yanık

mobilya yanıkmobilya yanıkmobilya yanıkmobilya yanıkmobilya yanıkmobilya yanık

Burada verdiğimiz bilgileri lütfen yetişkin kişiler yanında yetişkin biri varken uygulasın. Evde biri varken denemeniz oluşabilecek sıkıntıların önüne geçer.