Ahşap Mobilya ve Ahşap Kaplama Mobilya


 

Yıllarca kullansanız bile modası geçmeyecek, yıllar geçtikçe değeri artacak ve hiç bir zaman vazgeçemeyeceğiniz bir mobilya almak istiyorsanız ahşap kaplama mobilya modellerini tercih etmeniz en doğru karar olacaktır. Tabi ahşap kaplama mobilyanın yanında başka şekilde yapılan mobilya kaplamaları da vardır. Peki, biz neden sadece ahşap kaplama mobilyayı tavsiye ediyoruz? İşte bu yazımızda çoğumuzun merak ettiği bu konuya açıklık getirmek üzerine bir yazı paylaşalım istiyoruz.

Ahşap mobilya mı, ahşap kaplama mobilya mı?

Şimdi, ahşap mobilya dediğimizde iki türlü durum söz konusu olmaktadır. İlki direk ağaç kütüğünden hiçbir işlem yapılmadan sadece şekillendirilerek üretilen doğal ağaç kütük mobilyalar, ikinci tür ise mdf panel ve sunta üzerine ahşap kaplama yapılarak imal edilen mobilya modelleridir.

Birincisi yani ağaç kütüğü mobilya modelini ele alırsak. İmalat zorluğu ve yıllara varan üretilebilirliği nedeniyle fiyatı pahalıdır. Mobilyanın fiziksel ağırlığı yüksek ve taşınmasının zordur. Bu sebeplerden dolayı yatak oda takımı ya da yemek oda takımı gibi mobilya modellerinin üretimi oldukça azdır diyebiliriz. Ama bir aldınız mı pir alırsınız. Yıllarca rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İkincisi ise ahşap mobilya ile ilgilidir ve ekseriyetle sunta ya da mdf üzerine ahşap kaplama şeklinde hızlı ve seri üretilebilen, fiziksel olarak hafif ve fiyat bakımından daha uygun olabilen modellerdir. Bu nedenle çok tercih edilmektedir.

doğal ahşap masalar

Ahşap kaplama mobilya

Ahşap kaplama mobilya esasen doğal ağaç veya masif mobilya ile aynı görseli verebilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise kaplayan materyalin kaplanan materyal ile aynı yapıda olmasıdır. Şöyle ki doğal ağaç kütüğü ince ince düzgün bir şekilde kesilerek prüzsüz yüzeysel bir panel oluşturulur. Sonra bu paneller tabaka üzerine özel olarak preslenerek doğal ahşap kaplama yapılır. Bu şekilde yapılan kaplama ister istemez doğal bir sonuç verir ve ahşap görüntüsünü bütün doğallığı ile almanın hoşnutluğunu yaşarsınız.

Peki, ahşap kaplama yapılan mobilyanın avantajları nelerdir?
Öncelikle doğal ağaç kaplamadır ve uzun ömürlüdür.
Doğal ağaçtan kaplama yağıldığı için doğal mobilya kokusunu bu modellerde de hissedebilirsiniz.
Ağaç masif mobilya görselini, kaplama yapılan ahşap mobilyada birebir görebilirsiniz.
Ahşap kaplama yapılan çizilmeye karşı dayanıklıdır.
Rötuşlanabilme özelliğiyle rahat kullanım kolaylığı sağlar.

Ahşap kaplama diğer kaplamalara ek, preslendikten sonra imalathane de zımpara işleminden geçer. Pürüzsüz hale getirildikten sonra verniklenir ve kuruması için bir süre bekletilir. İstenildiğinde boya da atılır ancak daha doğal sonuç yakalamak için mat vernik sürülüp bırakılır ve doğal bir görüntü yakalanır.

Ayrıca ahşap kaplama mobilyalar farklı kombinasyonda boya ile mesela, lake, antrasit, mat ya da parlak lake ile ahşap kaplama mobilya mükemmel görüntü verebilmektedir.

Sonuç olarak siz de ahşap kaplama mobilyayı beğeniyor ve ahşap mobilya almak istiyorsanız bize göre doğru tercih yapıyorsunuz demektir. Modern Ahşap Ceviz Kaplama Mobilya, doğal görüntüsü, dayanıklılığı, eskimeyişi, pozitif enerjisi ve rötuşlanabilmesi ile mükemmel mobilya modelleridir.