Ev Dekorasyonunda Renkler Nasıl Seçilir ?


 

Evinizi dekore ederken seçtiğiniz renkler duygularınızı o anki ruh halinizi etkiler. İç mimarımız ve tasarımcı arkadaşlar renklerin duygu ve davranışlarımız üzerindeki etkilerini sizler için araştırıp bilgilendirmeye devam ediyorlar…

Ev Dekorasyonundaki Renklerin Önemi

Mavi Dekorasyon; Sakinlik, rahatlık, sadakat ve otoriteyi çağrıştırır. En iyi kullanım alanları yatak odaları, banyo ve çalışma odalarıdır. Mavinin dezavantajı sadece kullanıldığı mekanlara soğuk bir hava verebilir, bu yüzden mat tonlar kullanılması tercih edilebilir.

Sarı Dekorasyon; Günışığı ve enerjiyi çağrıştırır. Mutfak, yemek odaları ve kuzeye bakan odalar en iyi kullanıma sahip olan yerlerdir. Yatak odasında huzurlu olmadığı için kullanılmaması en büyük dezavantajdır.

Mor Dekorasyon; ortaya çıkartıcılığı ve verimliliği çağrıştıran bir renk tonudur. En iyi kullanım alanı yatak odaları olarak düşünülmektedir, tek dezavantajı bazen bunaltıcı olabilmektedir.

Yeşil Dekorasyon; Doğa, enerji, sakinlik, huzur, denge ve güvenliği temsil eden bir renk tonudur. En güzel ve can alıcı kullanım alanları yatak odaları ve oturma odalarıdır. Dekorasyon da çok fazla yeşil kullanmanın en büyük dezavantajı kendinizden hoşnut olmanızı ve tembellik yapmanıza neden olma etkisine sahiptir.

Kırmızı Dekorasyon; Tehlike, tutku, enerji, sıcaklık, macera ve iyimserliği hissettiren renklerdir. Canlı ve sıcak bir ortam ortaya çıkartmak, iştahınızı harekete geçirmek için kullanabileceğiniz tek yer misafir odalarıdır. Dezavantaj olarak çok yoğun kullanıldığı takdirde baş ağrısına sebep olmaktadır.

Kahverengi Dekorasyon; Güvenliği ve istikrarı anlatan bir renktir. En sıklıkla kullanıldığı yer oturma odalarıdır. Dezavantaj olarak düşünürseniz mental olarak teşvik edici olmasını sağlamak için yeşil ve mavi ile kombin ederek kullanabilirsiniz.

Pembe Dekorasyon; Aşk ve çılgınlığı çağrıştıran bir renktir. Kullanabileceğiz en iyi yer yatak odalarıdır, çünkü huzurlu ve dinlendirici bir ambiyans ortaya çıkartabileceğiz tek yerdir. Dezavantajını düşünürseniz aşırı tatlı ve fazla “teenage” odası olarak görülmesini sağlamaktadır.