Ev Dekorasyonunda 3 Basit Kural


Ev dekorasyonun da 3 basit kural uygulayarak renk, desen, ve doku gibi unsurları nerede nasıl kullanmanız gerektiği konusundaki özel sırları İnter Mobilya sizler için açıklıyor…

Ev Dekorasyonu İçin Önemli 3 Basit Kural

1. Doğadan ilham alın; İç mekanı dekore ederken en büyük ilham kaynağı aslında doğadır. Doğanın asimetrik çizgileri, renk ve dokuları bize kılavuzluk yapmaktadır. Örneğin deniz ve kumsal seviyorsanız mavi ve kahvenin tonlarının birleştirip yaşam alanınız da kullanarak deko-stil ortaya çıkartabilirsiniz. Akdeniz kıyılarını yaşatmak isterseniz beyaz ve sade çizgiler kullanabilir yada daha egzotik iklimleri ifade eden sıcak renklerle etnik dokular ortaya çıkartabilirsiniz. Döşemelik için seçeceğiniz sentetik kumaşlar doğru tercih gibi görünse de doğal görünümden çıkmamak için tercihinizi keten yada pamuklu kumaşlardan yana kullanmalısınız. Bu tarz kumaşlar çabuk kir tutar ama temizliği de çok kolay olur. Açık renkler ve dokulu kumaşlar iç mekan dekorunda ilk tercihtir.

2.Renkleri ve desenleri karıştırın; Renk ve desenleri seçerken özellikle birbirini tamamlayan tonlar kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı renk, desen ve dokuları bir arada kullanarak konforlu bir ortam sağlayabilirsiniz. Ev dekorasyonunda ilk iş zemin, duvar ve mobilyaların tarzına karar vermek olarak bilinir. Fakat iç mekanların dekoru için ilk olarak desen ve renklerle başlandığında iş bittiğinde otaya çıkan görüntü sizi memnun edecektir. Evinizde rahatlığı yaşamanın yolu simetrik mükemmellikten uzak, rahat, salaş ve asimetrik çizgileri bir araya getirmektir.

3.Aydınlatmayı doğru kullanın; Eviniz için belirleyeceğiniz renkler eve yansıyan ışık miktarı ile orantılı seçilmelidir. Renklerin günün farklı saatlerinde nasıl göründüğü karar verme aşamasında size yardımcı olacaktır. Şehir merkezinde yaşıyorsanız parlak renkleri tercih etmemeye özen gösterin. Metalik grilerin sebep olduğu yansımalar renkleri olduğundan parlak gösterir. Bu yüzden şehir kimliğini en iyi yansıtan renkler siyah, mat gri. beyaz, lacivert gibi renkler ışığı yutacağından iç mekanda gözü rahatsız etmeyen ışık seviyesi ortaya çıkartır. Şehir merkezinden uzak doğal hayata yakın yerlerde doğal yansımalardan faydalanmak farklı bir renk konsepti oluşturur. Evin içine giren ışık seviyesi pencerelerin büyüklüğü ile doğru orantılı olmalıdır. Bu tarz mekanlar da beyaz, yeşil, sarı, turkuaz gibi taze renkler kullanılmalıdır.