Kendin Yap: Artan Duvar Kağıtlarını Değerlendireceğiniz 7 Stil Önerisi


Duvar kağıtları yıllardır evlerimizin baş köşesindeki yerini koruyor. Mekana, mobilyaya göre kimi zaman desenli duvar kağıtları tercih edilirken; kimi zamanda sade ve pastel tonlardaki düz duvar kağıtları mekanın bütünlüğünü tamamlıyor. Duvar kağıtları, uygulanacak bölgenin toplam alanına göre rulo şeklinde satılmakta ve en boy uzunlukları farklılıklar gösterdiği için fire vermektedir. Evinizde göze hitap eden naif bir görüntü için, artan duvar kağıtlarınızı değerlendireceğiniz birbirinden güzel 7 stil önerisinisizlerle paylaşıyoruz.

DUVAR KAĞITLARIYLA 7 DEKOR ÖNERİSİ

1. Servis Arabası

Basit önü cam bir kitaplık, bir rulodan daha az duvar kağıdı yardımıyla gösterişli bir servis arabası haline getirilebilir. Ayakları ve kapıları çıkarıldıktan sonra, kitaplığa astar sürüp, boyayalım. Kuruduğunda, dış yüzeyleri duvar kağıdıyla kapladıktan sonra, tekerlekleri altına monte edelim. Son olarak, cam kapıları ön yüzeye yerleştirelim.

duvar kağıdı dekorasyonları

2. Dresuar

Yılların yorgunu bir dresuarın ön kısımlarını canlandırmak için, çiçek desenli duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Elimizde bulunan duvar kağıdını, bölmelerin ölçülerine göre dikkatlice keselim. Tutkal yardımıyla yüzeye yapıştıralım ve pürüzleri ortadan kaldırmak için sıkıca bastıralım. Yenilenmiş dresuarınız, içinde bulunduğu mekanda ilgi odağı olacak.

duvar kağıdı dekorasyonları

3. Vestiyer

Artan duvar kağıtlarını kullanarak, vestiyerinizin sırt kısmını kaplayabilir ve evinizin girişine hoş bir hava katabilirsiniz. Eğer evinizin girişindeki duvarlarda düz renkler hakimse; vestiyerin sırt kısmına uygulayacağınız duvar kağıdı, kendini ön plana çıkaracak şekilde desenli tercih edilebilir.

duvar kağıdı dekorasyonları

4. Dolap Kapakları

Yıpranmış ve sıkıcı dolapları yenilemek için, öncelikle yüzeylere renkli boya uygulayın. Ardından seçtiğiniz renkle kombinlenmiş dekoratif duvar kağıdını, dolap kapaklarının önlerine kaplayarak odanızın havasını değiştireceksiniz.

duvar kağıdı dekorasyonları

5. Sehpa

Eski sehpanızı dekupaj yaparak yenileyebilirsiniz. Sehpaya ekstra parlaklık katmak için, iki kat metalik boyayla boyayıp kuruttuktan sonra; duvar kağıdını tablanın ölçülerinde keselim. Tablayı dekupaj yapıştırıcısı ile kaplayıp, kağıdı yerleştirelim ve birkaç kat dekupaj tutkalla örtelim. (Bir sonraki tabakayı uygulamadan önce her katın kurumasına izin verin.) Son olarak püskürtme macunu ile püskürtelim. Yenilenmiş sehpanız kullanıma hazır.

duvar kağıdı dekorasyonları

6. Tablo

Büyük ölçekli bir çiçek rulosuyla, dramatik sanat panelleri üçlüsü hazırlanabilir. İstediğiniz boyutlarda hazırlanan boyalı kalıpların içerisine, duvar kağıtlarını yapıştırarak çerçeveleyebilirsiniz.

duvar kağıdı dekorasyonları

7. Yatak Başlığı

Düz ahşap yatak başlığının durağanlığından sıkılanlar için, retro kuş desenli duvar kağıdıyla kaplama fikri oldukça ilgi çekici olabilir. Elimizdeki duvar kağıdını, başlığın şekline göre özenle keselim. Üreticinin talimatlarını kullanarak, başlığa yapıştıralım. Her sabah uyandığınızda içinizi açacak yenilenmiş yatak başlığınızla, mutlu sabahlara uyanmanız dileğiyle.

duvar kağıdı dekorasyonları