Yeni Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?


Bu yazımızı bir okurumuzdan gelen soruya ayırmaya karar verdik. Tabi, yeni mobilya almış tüm okuyucularımızı ilgilendirdiğini belirtmek istiyoruz

Okuyucumuz Emrah Bey‘in sorusu şu: Yeni aldığımız mobilyanın kokusu bir türlü geçmiyor. Süt bıraktık, başka ne yapabiliriz?

Emrah Bey, öncelikle mobilya kokusunu giderme ile ilgili İnter mobilya’ya ait blog sayfasındaki mobilyada boya kokusu nasıl giderilir? Konulu paylaşımı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ama biz yine de kısaca neler yapılmalı ayrıntılı olarak yazmak istedik.

MOBİLYADA BOYA KOKUSU NASIL GİDERİLİR ?
Mobilya kokusunu gidermenin en etkili ve masrafsız olan yöntemi mobilya kokusu olan odaya bayat ekmek bırakmaktır. Somun ekmeği olarak bilinen ekmeği tüm değil, iki üç parça veya daha ufaltarak kokunun en çok yayıldığı mobilya üzerine veya yanına koyun.
Sizin yönteminiz de doğru bir yöntem. Ama ilk önce bayat ekmeği bir gün boyunca odada bıraktıktan sonra sütü kaynatıp ağzı açık yayvan bir kapta ister sütü, isterse sütün kaymağını odaya bırakın. Bu işlemin, kokunun son kalıntılarını süpürüp attığını göreceksiniz. Küçük ama önemli bir not: Odaya bıraktığınız bayat ekmek, süt veya kaymağı kullanmamalısınız, sağlık açısından zararlıdır.
Hangi yöntemi denerseniz deneyin işin özü odayı havalandırmadan geçer. Mobilya kokusu olan odanızın pencere ve balkona açılan kapısını açıp iyice havalandırın. Kokunun diğer odalara girmemesi için iç kapıyı açmamanız da fayda vardır.
Yine, içi deterjanlı su dolu bir kabı odaya bir süre bırakabilirsiniz. Hiç şüphesiz bunların hepsi yeni mobilya boya kokusunu gidermede etkili yöntemlerdir.
Ama tüm bunlardan önce ne alırsanız alın tıpta kullanılan koruyucu yöntemi siz de uygulayın. Yani neler olabileceğini düşünüp önleminizi önceden alın. Unutmayın, mobilyayı eğer teşhirden almadıysanız satın aldığınız mobilya ya depodan yada yeni üretilip size teslim edilmiştir. İşte yeni üretilmiş ise mobilya boya kokusu olabilmektedir. Yeni olan mobilya mutlaka boyası yayar. Çünkü kullanılan boyalar kimyasal karışımlarıdır. Çoğu insan rahatsız olmaz belki ama kimi insan da rahatsız olabilmektedir. Bu nedenle yeni mobilya aldığınızda her ihtimale karşı mobilya kokusunu evinizde istemiyorsanız, satın aldığınız mobilyayı, aldığınız mağazada bir iki gün beklettikten sonra evinize isteyin.

Umarım verdiğimiz bilgiler işinize yarar.