Kitaplık Nasıl Düzenlenir?

Evlerde kitaplık nasıl düzenlenir? Yaşam alanlarında yer vereceğiniz kitaplıklarınızı düzenlemenin ipuçlarını keşfedin. Şık ve etkileyici bir konsepte sahip evlerde tercih edilen kitaplıklar mükemmel bir etki oluşturmaktadır. Kitaplıkların tercih edileceği yaşam alanına göre, dekorasyona katacağı etki de değişecektir. Genellikle salonlarda, ya da çalışma odalarında kullanılan kitaplıklar farklı tasarımları ile hem aksesuar hem de işlevsel bir eşya görevi görmektedir. Mükemmel tasarıma sahip bir kitaplık, özenli bir dizilim ve kitap düzeni ile kendisini de gösterecektir. Farklı kitaplık tasarımlarına göre, kitaplık dizilimlerinizi de şekillendirebilirsiniz.

Klasik Kitaplıklarınızı Dekore Edin

Klasik kitaplıklar tercih edildikleri alanlarda, şık ve etkileyici tasarımıyla büyüleyici bir konsept oluşturmaktadır. Tasarımları ve işçilikleri ile başlı başına şık bir konsept oluşturan klasik kitaplık modelleri şık dizayn edildiğinde kendilerini daha da göstermektedir.

Salonunuzda tercih edeceğiniz kitaplıklarınız işlevselliğinin yanında aksesuar niteliği de görmektedir. Sizler için oldukça önemli olan kitaplarınız aynı zamanda dekoratif birer nesne olarak ta kullanılabilmektedir. Kitaplık raflarınız içerisinde kitaplarınızı boylarına göre dizebilirsiniz. Büyük ve küçük raflara ayrılmış kitaplıklarınızda haliyle kitaplarınızın da boyutlarını bu ölçülere göre belirleyebilirsiniz.

Kitaplığınızdaki kitaplarınızı yayın evlerine göre de dizayn edebilirsiniz. Kitapların kalınlıkları, kapak tasarımları ya da boyutlarına aldırış etmeden yayın evlerine bağlı bir dizilim gerçekleştirebilirsiniz. Böylece belirlediğiniz raflarda, kitaplarınızı daha rahat bulabilirsiniz.

Kitaplarınızı yazarlara göre de sıralayabilirsiniz. Bir yazarın birden fazla kitabı olabilir ve bu kitaplara sahip olabilirsiniz. Bu oran fazla ise, kitaplığınızdaki kitapları yazarlara göre, seri bir şekilde sıralayabilirsiniz.

Kitap kapak ve kaplamalarının tasarımları da oldukça önemlidir. Birbirinden şık ve etkileyici tasarıma sahip kitap kapakları bulunmaktadır. Mükemmel renk uyumunu sağlayacak kitapları bir arada dizerek eşsiz konsepti oluşturabilirsiniz. Motiflerin, desenlerin ve çizim çalışmalarının oluşturduğu mükemmel uyumu sağlayabilirsiniz.

Kitaplıklarınızda Aksesuarlara Yer Verin

Kitaplıklarınız sadece kitaplarınızı saklama özelliğinde değil aynı zamanda evinizdeki dekorasyon etmenleri arasında yer almaktadır. Şık olan bu mobilyaları daha da şık bir konsepte büründürmek oldukça kolaydır. Ancak doğru etmenleri bir araya getirmek gerekmektedir. Kitaplıklarınızda sadece kitaplara yer vermek zorunda değilsiniz. Klasik kitaplıklarınızda, şık tasarıma sahip, aksesuar ürünlerine de yer verebilirsiniz. Bu aksesuarlar arasında fotoğraf çerçeveleri, biblolar, vazolar, çiçekler ve figürler gibi birçok aksesuar ürününü kullanabilirsiniz.

Daha büyük gözlere sahip kitaplıklarınızda abajur gibi aydınlatma ürünlerinize yer verebileceğiniz gibi birbirinden şık tasarıma sahip mumlara ya da şamdanlara da yer verebilirsiniz. Kullanacağınız mumlar, tasarımları ile etkileyici bir konsept sunarken, kokuları ile de ortamın kokusunu değiştirecek hoş bir koku sağlayabilir.

Kitaplıklarınızın Bakımı

Kitaplıklar zaman içerisinde tozlanmakta ve birçok kitabın yer aldığı bu mobilyanızın temizliği önem kazanacaktır. Kitaplığınızı ve kitaplarınızı özenli bir temizliğe tabii tutmadığınız halde, hem tasarım ve dekorasyonunuza gölge düşürecek hem de istenmeyen zararlı mikrop ve bakterilere ev sahipliği yapacaktır. Hatta daha da ilerleyen aşamalarda kitapların içerisinde yaşayan, kitaplık böcekleri de türeyebilmektedir. İşte bu böceklerin türememesi için kitaplığınızın bakımını ve temizliğini ihmal etmemeniz gerekecektir.