Klasik Mobilyada Kullanılan Ağacın Özellikleri Nelerdir?


 

Evlerimizde kullanacağımız mobilyaları seçerken tasarımının yanı sıra uzun ömürlü bir kullanım imkanı ortaya çıkartacak kadar dayanıklı olması da dikkat ettiğimiz detaylar arasında yer almaktadır. Kısacası bir mobilya hem dayanıklı olmalı hem göze hitap etmeli hem de uygun fiyat seçeneklerine sahip olmalıdır. Klasik mobilyalarda, uzun yıllar boyunca kullanım imkanı ortaya çıkartan en önemli detay ise mobilyanın üretiminde tercih edilen ağaç cinsidir. Bu nedenle mobilya üretiminde en kaliteli ve dayanıklı ağacı seçebilmek son derece önemlidir. Klasik mobilyada kullanılan ağaç dayanıklılığın yanı sıra cila tutma kapasitesi, kullanım ömrü, aşınma riski ve suya dayanıklılığı gibi konularda da incelenmektedir. Ülkemizde yetişen ağaçların mobilya üretimine uygun özellikler taşıyor olması, üretim maliyetlerinin azaltılmasında son derece önemlidir. Böyle yurt dışından klasik mobilyada kullanılan ağaç ithal ederek yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmadan mobilya üretimi yapılabilmektedir. Mobilya imalatından en çok kullanılan ağaç türlerini İnter Mobilya araştırarak tek tek sizler için değerlendirmeye alıyor.

KLASİK OYLAMALI MOBİLYALARDA HANGİ AĞAÇ TÜRLÜLERİ KULLANILIYOR

Klasik mobilyalarda en çok tercih edilen ağaçlardan bir tanesi çam ağacıdır. Çam ağacı özellikle işlenmesi en kolay ağaçlardan birisi olduğu sektörde tercih edilmektedir. Ülkemizde oldukça fazla sayıda çam ormanı bulunduğu için belirli bir yaşa gelmiş olan çam ağaçları mobilya üretiminde kullanılmaktadır. Çam ağacı dışında klasik mobilyada kullanılan ağaç çeşitlerinden bir diğeri de ceviz ağacıdır. Ceviz ağacı özellikle iyi cila tutan bir yapıya sahip olduğu için kolaca bozulmamakta ve yıpranmamakta ayrıca böceklenmemektedir. Bu ağaç özellikle ince oymacılık yapma imkanı sunduğu için klasik mobilyaların vazgeçilmez hammaddesidir.

Klasik mobilyalarda çam ve ceviz ağaçları kadar dayanıklı bir yapıya sahip olmasa da akçaağaç da son dönemlerde kullanılmaktadır. Meşe ağacı da nem ve sıcaklık değişimlerine uyum sağlayabildiği için hem masif hem de kaplama olarak mobilya sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Çam ağacına kıyasla çok daha pahalı olan meşe ağacının en önemli özelliği oldukça dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle klasik mobilyalarda sıklıkla tercih edilebilmektedir. Klasik mobilyada kullanılan ağaç çeşitleri aynı zamanda çivi ya da vidayı kolaylıkla kabul edip etmeme özelliğine göre de tercih edilebilmektedir. Örneğin ıhlamur ağacı sadece tutkal ile yapıştırılabildiği için çok fazla dayanıklı olmamaktadır.