Koltuk Takımlarında Nubuk Deri Temizliği Nasıl Yapılır?


Evlerimizde bulunan koltuk takımları, salonlarımızın güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayan en önemli etmenlerden bir tanesi. Bu sebeple de insanlar evlerine alacakları koltuk takımlarını seçerken büyük bir özen gösteriyorlar. Bir koltuk takımının yalnızca görünüşünün güzel olması, koltuk takımının satın alınması için yeterli değil. Bir koltuk takımı almayı düşünen kişiler, takımın rahatlığına, ebatlarına, kolay temizlenme özelliğine ve kumaşının yapısına da dikkat ediyorlar. İnter Mobilya gibi büyük firmaların satış rakamlarına baktığınızda da en çok satın alınan ürünlerin bu özelliklerin tamamını barındırdığını görebilirsiniz.

NUBUK KUMAŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Deri koltuklar, günümüzde şık bir görünüm sunduğundan ve kolayca temizlenebildiğinden çok sayıda kişinin tercihi oluyor. Ancak her ne kadar anlık bir kirlenme rahatlıkla temizlenebilse de belirli periyotlarda yapılması gereken temizlik işlemlerinde kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. İlk olarak deri koltukların temizlenmesi işleminde çok fazla su kullanılmaması gerekiyor. Eğer kullanılması şart ise de sonrasında çok iyi bir biçimde kurutulmalı. Aksi takdirde deri koltuğunuzun yüzeyinde çatlamaların oluşması kaçınılmaz oluyor. Deri koltukların yüzeylerinde bulunan kirler için piyasada özel olarak satılan ve deri temizliği için kullanılan temizlik malzemelerinin kullanılması önerilir. Bu ürünlerin arka kısımlarında yer alan talimatları uygulayarak deri koltuklarınızı, koltuğunuza minimum seviyede zarar vererek temizleyebilirsiniz.

Piyasadaki deri yüzey temizleyicilerinin dışında farklı bir kimyasal madde kullanımı deri için sakıncalı olabilir. Çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi güçlü kimyasal maddeler derilerin yüzeylerinde ağarmaların olmasına sebep olabilir. Bu sebeple bu ürünlerin yerine deri malzemeler için üretilen özel maddelerin kullanılması gerekmektedir. Son olarak deri koltukların uzun süreler güneş ışığına maruz kalması da kimyasallar gibi ağarmalara sebep olabilir. Bu sebeple kurutma işlemini elle yapmalı ve gün içerisinde derileri çok fazla güneş ışığına maruz bırakmamalısınız.