KOLTUKTAN, HALIDAN VE YATAKTAN KAN LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kan lekesi eşyalarınıza bulaşmış en zorlu lekeler grubu içerisindedir. Bunun nedeni ise içerisinde protein olması ve günlük temizlikte kullanılan leke sökücüler ile temizlik yapılamamasıdır. Kan lekesinin bu kadar zorlu çıktığını bilmeyen kişiler, sıradan deterjanlar ile müdahale etmeye çalışsa da bu pek etkili bir yöntem değildir. Yapılan yanlış müdahaleler ile lekenin halı gibi derin gözenekli alanlarda daha fazla nüfuz etmesine neden olursunuz.Kan lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız doğru yöntemleri kullanmanız gerekir. Bu yöntemler arasında en iyi etkiyi gösterecek olan protein parçalayıcı özelliği olan çözeltilerdir. Bu çözeltiler kan lekesi içerisindeli proteini parçalarlar ve lekeyi yok ederler.

Halıdan kan lekesi nasıl çıkar

sorusunun cevabı ise et tenderizeridir. Bu madde beyaz toz halinde üretilmiştir ve paketler halinde satılır. Toz halindeki malzemeyi fırça yardımıyla halınıza uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı yapmanıza rağmen başınız hala lekeler ile dertte mi? Endişelenmeyin ve halınızdan lekeleri çıkarmak için diğer adımları uygulamaya başlayın. Lekeyi su ile iyice ıslattıktan sonra tuz ve su kullanarak bir macun oluşturun. Bu macunu ellerinizle halıya uygulayın sonrasında 15 dakika kadar bekleyin ardından bir havlu yardımı ile iyice ovalayın. Eğer leke fazlasıyla kurumuş ve bunlar da işe yaramamış ise hidrojen peroksit ile ıslatmayı deneyebilirsiniz. Tüm bunlar hala işe yaramıyorsa amonyak size kesin çözüm sağlayabilir. Makine dokuması halılarınız haricinde yün halılarınızda da bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Koltuktan Kan Lekesi Çıkartmak İçin Yapılması Gerekenler

Kimse eşyalarında kan lekesi olsun istemez ve sıklıkla oturduğumuz koltuklarımızda kan lekesi oluştuğunda ilk soru koltuktan kan lekesi nasıl çıkar olacaktır. Özellikle de kurumuş kan lekesi ile mücadele ediyorsanız bir hayli zorlanabilirsiniz. Bunların en büyük düşmanı ise asidik içerikli çözeltilerdir. Bu çözeltiler ise alkol bazlı çözeltiler olduğu için eczanelerde bulabilirsiniz. Hidrojen peroksit ve izopropil bu konuda size yardımcı olacaktır.
Bu belalı lekeler arasında bir diğer grubun sorusu ise yataktan kan lekesi nasıl çıkar sorusudur. Yataklarda yay sistemi olduğu için çok fazla sulu temizlik yapmak doğru olmaz. Yatakta kurumuş kan lekesi var ise öncelikle ıslandığında yayılmaması için kurumuş kanları temizleyin. Leke fazlalığından kurtulmak için sirkeli su kullanıp ardından kullanacağınız asidik temizleyiciler ile tüm bu dertlerden kurtulabilirsiniz.