YEMEK MASASI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her yemek odasının merkezinde yemek masası vardır. Yani yemek odalarının odak noktası yemek masalarıdır. Odada oldukça fazla bir alanı kaplar ve tüm odanın tonunu oluşturur. Bir yemek masası seçerken, yalnızca ebadına ve stiline değil aynı zamanda odanızda nasıl bir ortam ve ruh hali yaratmak istediğinize de karar vermelisiniz. Yemek masaları oldukça büyük parçalardır, bu yüzden doğru seçimi yaptığınızdan emin olmalısınız.

1. Yemek masasının materyali
Yemek odası masaları, çok farklı malzemelerden yapılmış olabilir. Ahşap, cam, mermer, vb. liste uzayıp gider. Ayrıca her malzemenin kendi içinde farklı çeşitleri vardır. Tip, renk ve kaplamasının nasıl olacağına önceden karar vermek önemlidir. Burada yapılacak en iyi şey, size ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığına karar verip, kendi sitilinizi bulmaktır. Küçük çocuklarınız varsa, klasik Fransız cilalı maun bir masa, sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

2. Yemek masasının boyutları
Yuvarlak masalar sohbet için elverişlidir ama dikdörtgen bir masaya yuvarlak masadan daha çok kişi sığabilir. Yuvarlak masada sunum yapmak da dikdörtgen masalara göre daha zordur. Masaların ebatları genellikle standarttır anacak yükseklikleri farklılık gösterebilir. Çok düşük yükseklikte bir masa tercih ederseniz, sandalyelerinizin sığdığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde yemek tüm aile için çok rahatsızlık veren bir hale dönüşebilir.

3. Yemek masasında stiller
Geleneksel oval yemek masaları klasik ve güzel görünümlüdür. Genellikle maun ya da kiraz kullanılır. Kullanışlı ve dayanıklı yapılarıyla nesiller boyu kullanabileceğiniz maslardır. Yuvarlak masalar az kişi almasına rağmen ortada tek bir kaide bacak olduğu için kullanışlıdır ve oturması kolaydır. Geleneksel mermer ve ahşap masaların dışında, günümüzde yeni dizaynlarla çağdaş ve daha konforlu modellere ulaşmak mümkündür. Rustik modern tarz son birkaç yıldır çok popüler oldu. Stil olarak modern bir duruşu olan ama eskitme görünümlü bu masaların özellikle ahşap ve metal kombini ile tasarlanmış modelleri son dönemde en çok tercih edilenlerden.
Bu stillerin dışında Avangarde, country ve daha birçok farklı tarzda masa dizaynları var. Ayrıca boyutları da her stilde farklılık gösteriyor. Yemek odanıza doğru yemek masasını seçmeden önce, sizi ve ihtiyaçlarınızı yansıtan tarzı keşfetmeniz yeterli.