Mobilya MDF mi alınmalı yada SUNTA mı?


 

Mobilya MDF mi alınmalı yada SUNTA mı?

Günümüzde mobilya almak isteyen insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de budur. “Mobilya mdf mi alınmalı yada sunta mı? “Bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.Öncelikle günlük hayatta da kullanılan bu terimler ne anlama geliyor bunları incelemekte fayda vardır. Mdf; yapay olarak mühendislik çalışması ile üretilmiş olan kompozit ahşap malzemedir. Sunta ise; Odun talaşının veya odunlaşmış lignoselülozik bitkilerin belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır.

Mobilya ve dekorasyon konusunda teknik bilgiye sahip olmayan insanlar açısından mdf ve suntanın pek bir farkı yok gibi görünebilir. Hatta görünüşleri bile birbirine yakın olduğu için ayırt etmeleri dahi güçleşebilir. Fakat mobilyaların dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmaları açısından alacağınız mobilyaların mutlaka mdf ham maddesinden yapılmış olması tavsiye edilmektedir. Çünkü mdf malzemesi suntaya göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Sunta , su veya nem gördüğünde kısa sürede çatlamalara ve üzerinde bulunan boyaların dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle mutlaklarda kullanılan sunta malzemeden yapılmış mobilyalar kısa sürede ömrünü tamamlamaktadır.Bunun sebebi ise mutfak ortamının sürekli nemli bir ortam olmasıdır. Yemeklerin , çayın mutfakta yapılmasından dolayı su buharı sürekli olarak havanın nemini arttırır ve bu durum mobilyanızı doğrudan etkiler. Aynı zamanda evlerde bulunan rutubet sunta malzemeden yapılmış mobilyaların ömürlerini kısaltmaktadır. Mdf ise nemden kolay kolay etkilenmeyen bir yapıya sahiptir. Bu açıdan incelendiğinde uzun ömürlüdür.

Mobilyalarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız mutlaka mdf ham maddesi kullanılmış mobilyaları tercih etmenizde fayda bulunmaktadır. Sunta ve mdf ile yapılmış mobilyaların fiyatları incelendiğinde sunta malzeme ile yapılmış mobilyaların mdf malzeme ile üretilmiş mobilyalara göre daha ucuz olduğu görülmektedir. Bu nedenle çoğu zaman insanlar sunta malzemeye yönelmesi yanlış bir tercihtir. Ucuz fiyatlara alınan sunta malzemeleri mobilyalar kısa süre sonra deforme olduğu için tekrar bir maliyete katlanıp yeni bir mobilya alma ihtiyaçları ortaya çıkacaktır. Mdf’nin pahalı olması her pahalı mdf ile yapılmış mobilyanın kaliteli olduğu anlamına da gelmez.Aynı zamanda da E1 Kalite standartlarına da uygun olması gerekmektedir.