Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobilya insanların vazgeçilmez temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü mobilyalara sahip olmak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bu unsurlar arasında mobilyanın fiyatı ile kalite ilişkisi, mobilyanın kullanım amacına göre ham maddesi, mobilyanın kullanılacağı ortama göre renk tercihi, Mobilyalarda kullanılan kumaşlar,mobilyaların dayanıklılık süresi,mobilya üzerindeki işçilikler gibi konular yer almaktadır.

Mobilyanın fiyatı ile kalite ilişkisi unsuruna detaylı olarak bakacak olursak; günümüzde mobilya firmalarının ürettiği birbirinden farklı yüzlerce mobilyalar bulunmaktadır. Bunlar arasından en doğru tercihi yapmak ise sizlere kalmaktadır.Bunu en doğru şekilde tercih edebilmek için fiyat ve kalite ilişkisi gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bir anlamda fayda- maliyet analizi yapılması gerekmektedir. Bir mobilya ne kadar kaliteli olursa fiyatı o kadar artacaktır. Fiyata etki eden unsurlar içerisinde kullanılan malzemeler,işçilikler,marka değerleri gibi bir çok unsur yer almaktadır. Fakat her pahalı olan ürünün kaliteli olduğunu düşünmek büyük bir hatadır. Piyasada bulunan aslında değeri büyük meblağlar etmeyen ürünler yüksek fiyatlardan satılarak kaliteli algısı ortaya çıkartılmaktadır. Bu gibi durumlara düşmemek ve aldatılmamak için mutlaka mobilyada kalite ile ilgili bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Buna göre kaliteli ürünlerin fiyatları diğerlerine göre yüksek olurken , her fiyatı yüksek ürün kaliteli değildir.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise mobilyanın yapıldığı ham maddedir. Mobilyalar genel olarak ucuz olması sebebiyle sunta, dayanıklı olması sebebiyle mdf, çelik ve benzeri ham maddelerden yapılmaktadır. İnsanların ucuzluğuna aldanarak sunta ürünleri tercih ettikleri görülmektedir. Fakat uzun ömürlü bir mobilyaya sahip olmak istiyorsanız. Tercihinizi sunta ürünlerin dışında bir ham maddeden yapılmış ürünleri tercih etmenizde yarar bulunmaktadır. Çünkü sunta ham maddesinden yapılmış ürünler neme duyarlı olduğundan kısa süre sonra aşınmalara,çatlamalara,boya dökülmelerine sebep olmaktadır. Mdf ham maddesinden yapılmış ürünlerde ise bu sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Mdf’nin dayanıklı bir ham madde olması sebebiyle ürünler üzerinde uzun süreler boyunca deforme olma , aşınma gibi problemler görülmemektedir. Ham madde maliyetlerinden dolayı mdf ile üretilmiş olan mobilyaların fiyatları sunta ile üretilmiş mobilyalara göre daha yüksek olarak seyretmektedir.

Mobilya seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtlarından bir tanesi de mobilya üzerindeki işçiliklerdir.Bazı mobilyalar işçilik unsurlarını daha az içerirken kimi mobilyalarda sanat eseri niteliğinde olmaktadır. Mobilya alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de işçiliktir. Mobilyalar üzerinde temiz bir işçilik yapılmış ise bu ürün sizlere maksimum faydayı daima sağlıyacaktır. Peki iyi bir işçilik nasıl olur,bunu nasıl anlarız derseniz. Bunu anlamanın bir çok yolu bulunmaktadır. Öncelikle ürünün boyasına, yapıştırmalarına,zımbalarına ve sağlamlığına bakmanız gerekmektedir.

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise mobilyaların rengidir. Her mobilya kullanılacağı ortama mutlaka uyum sağlamalıdır. Kullanılacak ortamın renklerine uygun tarzda mobilyalar seçmeniz evinizin dekorasyonu açısından büyük önem arz etmektedir.