Mobilyada Boya Kokusu Nasıl Giderilir?


Evlerimizde devamlı olarak boya malzemelerini kullanıyoruz. Belirli aralıklarla evlerimizin duvarlarını, mobilyalarımızı ya da diğer dekorasyon eşyalarımızı boyayarak daha yeni bir görünüme kavuşmasını sağlıyoruz. Özellikle evlerinde rutubet sorunu yaşayan kişiler daha sık boyama işlemlerini yapma ihtiyacı hissediyorlar. Boyama işlemleri yapıldığında etrafa bir koku yayılır. Bu koku boya malzemesinin içerisinde yer alan kimyasal maddelerden kaynaklanmaktadır. Ev içerisinde bir odada yapılan boyama işlemi uzun süre oda içerisinde koku oluşmasına sebep olabilir. Bu kokunun giderilmesi için evdeki imkânlarla yapılabilecek çok sayıda işlem bulunur.

EVDEKİ MOBİLYADA BOYA KOKUSU NASIL GİDER ?

İnter Mobilya firması gibi büyük firmalar, müşterilerine imalattan satış imkânı da sunuyorlar. Bu hizmette kişiler sektörün en kaliteli ürünlerini ekonomik fiyatlarla alabiliyorlar. Ancak yeni üretilmiş bir mobilya, bir odaya konulduğunda odada bir süre boya kokusunun hissedilmesine sebep olabiliyor. Bu durumda yapılabilecek işlemlerden ilki odanın içerisine bir kap içerisinde bayat ekmek kırıntıları bırakmak. Aynı odaya ertesi gün de ekmek kırıntılarını alarak kaynamış süt ya da kaymak bıraktığınızda odadaki boya kokusunun ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz. Benzer bir yöntemle bir kap içerisine su ve sütün yanı sıra bulaşık deterjanı eklenerek boya kokusu olan odaya bırakıldığında kokunun ciddi biçimde azaldığı gözlemlenir.

Evdeki malzemelerle yapılabilecek bu kolay işlemlerin yanı sıra rahatlıkla temin edilebilecek malzemelerle de kokular giderilebilir. Amonyak, kokuların emilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Amonyaklı su dolu bir kabın boya kokusunun bulunduğu odaya koyulması oldukça etkili bir yöntemdir. Son dönemde piyasada boya parfümleri adında ürünler satılmaktadır. Bu ürünler boyama işlemi öncesinde boyaya katılarak boyanın koku yapmasını önlerler. Ancak bu maddeler de çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak üretildiği için gönül rahatlığıyla kullanılması pek olası değildir.