Mobilyalarda Sedir Ağacının Özellikleri


Sedir ağacı nedir ve özellikleri nelerdir? Sedir ağacının yapısı ve özelliklerini keşfedin. Ülkemizde de yetişen sedir ağacının özelliklerini keşfedin. Mobilya ve dekorasyon malzemelerinde ve işlemesinde kullanılan sedir ağacı tam anlamıyla bir dekorasyon ağacı olarak adlandırılabilir. Akdeniz ikliminde yetişen ve özellikle Akdeniz iklimini seven sedir ağacı killi topraklarda yetişmektedir. Verimli bir şekilde yetişmesi ve gelişmesi için Akdeniz iklimi gerekmektedir. Bu ağaçlar çam ağaçlarıdır. Kozalaklı ağaçlar grubuna giren Sedir ağacının odun hali oldukça güçlüdür.

Sedir ağacının özellikleri, denilince ilk akla gelen bu ağaç türünü güçlü oluğudur. Genellikle gemi yapımında kullanılmaktadır. Gemiler sert ve güçlü mobilyalardan oluşmalıdır. Bu sebeple her ağaç, gemi üretiminde ham madde olarak kullanılmamaktadır. Hatta birçok deniz uygarlıkları, sedir ağacından yararlanmış ve gemi yapımında kullanmıştır. Hatta eski mısırda da sedir ağacı oldukça fazla kullanılmaktadır.

Sedir ağacı günümüzde, ilerleyen teknoloji ile birlikte mobilya sektöründe kullanıldığı kadar, sağlık sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle kozalakları ve sedir ağacının yağları cilt sağlığında ve kozmetiğinde kullanılmaktadır.

Sedir Ağacının Türleri

Sedir ağacının dört türü bulunmaktadır. Bu türlerden Atlas sediri, akdeniz ikliminde yetişen orman ağacıdır. Genellikle nemli zeminde ve topraklarda yetişmektedir. 6 santime yaklaşan kozalakları bulunan bu ağaç 50 metre boyuna kadar ulaşabilmektedir. Özellikle mobilya, peyzaj, direk, gemi, yapı sektörü ve sanayi de kullanılan sedir ağaçları, yaşantımızın birçok alanında kendisine yer bulmaktadır.

Cedrus Atlantica; Genellikle Akdeniz iklimini sever. Bu tür, yetişebilmesi için yarı ışıklı bir ortam oluşturması gerekmektedir. Kozalakları ise 6 santim boylarında ve açık kahve rengine sahiptir.

Cedrus Deodara: Himalaya sediri olarak ta bilinen bu tür, ağacın en uzun türüdür. Yaklaşık 50 metreye kadar uzunluğa erişebilen bu ağaç türü, büyük kozalaklara da sahiptir.

Cedrus Libanı: Yetiştiği ortam ve bölge Toros dağlarıdır. Lübnan’da yetişmektedir. Günümüzde varlığı azalan bu ağaç türü soğuk havaya diğer türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu ağaç türüne Lübnan sediri denilmektedir. Lübnan sediri ise yaklaşık 40 metreye kadar uzaya bilmektedir.

Cedrus Bervifolia: Bu sedir türü ise, Kıbrıs ta yetişmektedir. Kıbrıs sediri olarak bilinen bu ağaç türü, yaklaşık olarak 15 metreye kadar yükselebilmektedir.

Sedir ağacı genellikle dekorasyonda, gemi üretiminde, sağlık alanında kullanılmaktadır. İnsanoğlu doğadan aldığını işleyerek eşsiz tasarımlara dönüştürerek, mükemmel araç gereçleri üretmekte ve bu üretimlerinin üzerine sürekli eklemektedir. Mobilya üretimi de her geçen gün gelişim göstermektedir. Yeni üretim teknikleri, yeni tasarımlar, işçilik ve motifler kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bir çok ağaç türü mobilya üretiminde ve ev dekorasyonunda kullanılmaktadır. Bu ağaç türlerinden olan gürgen ağacını da bir diğer blog makalemizde inceledik. Sizde okumak ve gürgen ağacının özelliklerini öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.