Ofis Koltuğu Seçimi Nasıl Yapılır?


Ofis Koltuğu İnsanların uzun saatler geçirdiği en önemli ofis mobilyası bence. Alırken öylesine alınmamalı. Belirli kriterlere göre belirlenmelidir.

Masa başında çalışıyorsanız sizi bir çok meslek hastalığı bekliyor. Boyun düzeleşmesi, bel ve sırt ağrıları, kol ve bilek ağrıları, tutulmalar… Öncelike kullandığınız ofis masası size uygun olmalı genişlik ve yükseklik açısından kendinize uygun bir masa seçmelisiniz. Daha sonra kullandığınız bilgisayarın yüksekliği ve ekran konumu da size uygun olmalı. Bunları ayarladıktan sonra geriye ofis koltuğu kalıyor.

Ofis koltuğu seçerken kullanım amacını belirlemek lazım ne kadar saat oturalacak bu gibi soruları belirlemek gerekiyor. Çok uzun saatler hiç kalkmadan oturulacaksa, Yüksek dansiteye sahip sünger yapılı koltuk seçmekte fayda var. Hem daha iyi destekler hem de daha geç çökme yapar. Eğer bütçeniz uygunsa. Dökme sünger diye tabir edilen poliüretan sünger de kullanılabilir. Poliretan sünger metal iskelet ile desteklenen, araba koltuklarında kullanılan çok uzun süre çökme yapmayan sağlam süngerlerdir. Bunun haricinde ortopedik bir kalıba sahip bir ofis koltuğu kullanmakta fayda var. Gerekli kıvrımlara sahip olmayan bir koltuk sizi yorabilir. Gerekli noktadalar bel ve sırt desteği sağlayan koltuk sizi daha az yorar. Boyunuza uygun bir sırt yükseliği olan bir koltuk seçmekte fayda var. Çok kısa kişiler eğer uzun ve oldukça falza derinliğe sahip olan bir koltuk seçerlerse, sırt bölümü desteklenmez ve ayakları da tam istenen konumda olmayabilir. Hatta bazı durumlarda ayak bile tam yere basmayabilir 🙂 Bazı ofis koltuk modellerinde özel baş ve boyun destekleri bulunmaktadır. Gerçekten işe yaramaktadır. Kol desteği de burad aönemlidir. Kolunuzu uygun poziyonda tutan iyi bir yüksekliğe sahip olması önemlidir. Kumaş seçiminde farklı seçenekler var. Deri, fileli kumaş, Normal kumaş gibi. Fileli kumaş diğerlerine göre daha az terletmektedir. Ancak kullanım alanları sınırlıdır. Mesela ahşap iskelete ya da dökme süngere zor uygulanır. Uygulansa bile istenilen hava geçirgenliğini sağlayamaz. Kaliteli yumuşak dokulu bir deri seçmenize fayda var. Kalitesi deriler kısa sürede yıpranır. Sizi daha fazla terletebilir. Boyama gibi olumsuz durumlarla karşılabilirsiniz.

Ofis koltuğunun döner şekilde olması ve amortisörlü olması sizi istediğiniz poziyonda çalışmanızı sağlar. Sağa sola rahat dönmesi ve yukarı aşağı yüksekliği ayarlanabilir olması önemli.