Oda Tasarımı Nasıl Yapılır


 

Bir iç mekan/oda tasarımı eğlenceli ve ortaya çıkartıcı bir süreçtir, ancak oldukça zaman alıcı olabilir. Tasarım konusunda önceden tecrübesi olmayan ya da ortaya çıkartıcı bir göz eksikliği olan insanlar için, bu gerçekten dezavantajlı olabilir. İşlemi kolaylaştırmak için, kişisel tarzınızı ve odanın ne tür bir atmosferde olmasını istediğinizi belirleyerek başlayın. Ardından, tasarım yapmak istediğiniz belirli alan için fikir edinin ve nihai ürünün neyin olmasını istediğinize dair bir plan hazırlayın. Sonunda, satın alma işlemlerinizi yapın ve alanınızı tasarlayın. Bir oda tasarımının nasıl yapılacağına dair tüm sorularınızı 2 farklı bölümle çözümleyebileceksiniz. Keyifli okumalar.

1.BÖLÜM

Mekanı tasarlamaya, stilinizi öğrenmekle başlayın.

1. Kişisel tasarım zevklerinizi düşünün

oda tasarımı

En çok sevdikleri oda tipine gelince herkesin seçimi farklıdır. Bazı odalar, modern mobilyalar ve sade beyaz duvarlarla süslenmiştir; diğerleri ise peluş mobilyalar, ağır kumaşlar ve koyu renklerle zengin bir biçimde dekore edilmiştir. Tasarım estetiğini belirlemek için kullanabileceğiniz birçok tarz var; başlamak için bunlardan hangisinin sizin kişiliğinizi en iyi tanımladığını düşünün:
Rahat ve rustik tarz: Kırsal kesimden hoşlanıyorsanız ve sıcak ahşap, zengin deri ve taş gibi doğal yüzeylere çekiliyorsanız, rustik tasarım kişiliğine sahip olabilirsiniz.
Modern ve kentsel tarz: Büyük kenti seviyorsanız, seyahat ediyorsanız ve cesur, canlı çizgiler, geometrik şekiller ve krom ve cam gibi yüzeyler dikkatinizi çekiyorsa; modern ve estetik sahibi olabilirsiniz.
Casual (Rahat) tarz: Modern renkler ve dokuları seviyorsanız, ancak temiz çizgileri ve seyrek dekoru ile rahat bir tasarım anlayışının tadını çıkarabilirsiniz. Hafif tasarımlar, doğal yüzeyler, neşeli renkler ve konfora sahiptir.

2. Bir fikir tahtası oluşturun

Bir fikir tahtası oluşturun

Ev dekor tarzınızın ne olduğundan veya oda tasarımından nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, dikkatinizi çeken ve beğeninizi kazanan şeyleri gözlemleyerek başlamak zorundasınız. İlhamınızı organize edebileceğiniz ve farklı şeyleri birleştiren şeyleri anlamanız için büyük bir mantar tahtası, poster panosu veya sanal bir tahta (Pinterest’te olduğu gibi) kullanabilirsiniz.
Kumaşlar, desenler, boya renkleri, oda fotoğrafları, size ilham veren şeylerin (doğa fotoğrafları, ev hayvanları, şehir manzaraları, çocuklar vb.) görüntüleri ve sevdiğiniz mobilya resimleri gibi şeyleri arayın.
Fikir edinmeye başladığınızda, fiyat noktaları hakkında endişelenmeyin; çeşitli fiyat noktalarında aynı stilde veya renkte birşeyler bulabilirsiniz.

3. Örneklerden yararlanın

Örneklerden yararlanın

Tasarladığınız alanı tanımak için profesyonelce tasarlanmış kendin-yap projeleri için de fikir arayabilecek birçok yer var. İlginizi çeken fikirlerin fotoğraflarını çekip, onları fikir tahtasında tutun. Aşağıdaki yerleri incelemeyi düşünün:
İnternet üzerinden: Profesyonel tasarımcıların web sitelerini veya kendi başınıza geliştirme çözüm blogları gibi web sitelerini kontrol edebilirsiniz. Pinterest gibi fotoğraf paylaşım sitelerinde de arama yapabilir veya “modern oturma odası” veya “oturma odası modelleri” gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.
Dergiler ve kitaplar: Tasarlamak, süslemek veya daha genel yaşam tarzı kategorilerine ayrılmış dergileri ve kitapları öğrenmek için yerel kitabevini veya kütüphaneyi ziyaret edin. Örneğin, bir mutfağı tasarlıyorsanız; pişirme dergisi gerçek mutfaklar, tencere setleri ve aletler ile ilgili mükemmel fotoğraflar içerebilir. Yaşam alanı tasarlarken, yaşam tarzı dergileri (kadın dergileri, avcı dergileri veya ebeveynlik dergileri gibi) alanınıza ilham veren fotoğraflar içerebilir.
Showroomlar ve mağazalar: Bulunduğunuz şehirde mobilya mağazaları, tasarım stüdyoları ve ev butikleri bulmak için hızlı bir internet araması yapın. Ardından fotoğraf makinenizle birlikte hazır bir gezi yapın ve sevdiğiniz belirli öğelerin fotoğraflarını alın.

4. Size ilham veren evleri düşünün

Size ilham veren evleri düşünün

Arkadaşlarınızı ve ailenizi ziyaret ettiğinizde, evlerinde nasıl hissedersiniz? Dekoruyla, duvar dekorasyonuyla, ya da tam anlamıyla stiliyle cesur görünen evler var mı? Beğeninize göre çok seyrek veya minimal görünen evler var mı? Ziyaret etmiş olduğunuz evlerde nasıl hissettiğinizi anlamak, kendi evinize hangi tarzı getirmek istediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.
Özellikle rahat ve dinlenmiş olduğunuz bir ev var mı? Yaşam alanlarının hangi unsurlarını en çok seviyorsunuz ve hangisini daha ideal bulmuyorsunuz?
Kendi stilinize çok benzeyen bir arkadaşınız veya akrabanız varsa, kendi oda tasarımınız üzerinde çalışırken kendisinden size yardım etmesini isteyebilirsiniz.

5. Rengin psikolojisi hakkında düşünün

Size ilham veren evleri düşünün

Alanınızı planlarken, farklı renk, doku ve düzenlerin, insanların odanızdaki hislerini etkileyebileceğini unutmayın. Renk özellikle ruh hali üzerinde güçlü psikolojik etkilere sahiptir. Örneğin,
Kırmızı tutku, öfke ve sıcaklık ile ilişkilidir. Aynı zamanda yıkıcı olabilir ve baş ağrılarına neden olabilir. Bir duvar, kanepeye veya diğer mobilyalara mükemmel bir vurgu rengi, ancak bazı uzmanlar, tüm odayı kırmızıya boyamamanız gerektiğini öneriyor. Daha da önemlisi, çalışmalar, kırmızıların bilişsel görevler üzerindeki performansı düşürebileceğini, bu nedenle bir ofis veya çalışma gibi odalarda dikkatli kullanılabileceğini göstermiştir.
Yeşil sakin, dinlenme ve denge ile ilişkilidir. Oturma odaları ve yatak odaları için mükemmel bir renktir. Bununla birlikte, çok fazla yeşil bir odadaki enerjiyi dışarı çıkarabilir, bu nedenle yatıştırıcı etkilerini azaltmak için biraz kırmızı veya turuncu ile birleştirin.
Mavi, sakinleştirici ve entelektüel renk olarak bilinir; ancak, soğuk bir tabana değil sıcak bir tabana sahip bir mavi seçmediğiniz sürece (örneğin, mavi ya da gerçek mavi yerine akuamarin gibi) soğuk ve ıssız görünebilir.
Sarı ve sarı-yeşil en az keyifli olarak kabul edilir, ancak yeşil-sarı (yani sarıdan daha yeşil), bir uyarı, hakim renk olarak kabul edilir.

2.BÖLÜM

1. Tasarım yapmak istediğiniz odayı seçin

Tasarım yapmak istediğiniz odayı seçin

Bir yatak odası, banyo, mutfak veya oturma alanı olan her odada, odanın kullanım eğiliminde olan bir “hedef kitle” vardır. Oda seçiminin işlevsel kalabilmesi için, tasarım seçeneklerinizin hedef kitleyi olabildiğince yansıtması gerekir.
Evinizdeki odalar, kişiyi veya onları en çok kullanan kişiliği tamamlamalıdır. Örneğin, alanınız akşam konuklarını veya müşterilerini ağırlamak için kullanılacaksa farklı bir yaklaşım almak isteyeceksiniz. Benzer şekilde, odanızı kullanacak tek kişi sizseniz, onu kendi standartlarınıza göre tasarlamakta özgür hissedebilirsiniz ve başkalarının onu nasıl göreceği konusunda endişelenmemelisiniz.

2. Alanı ölçün

Alanı ölçün

Ölçümlerinizin doğru olduğundan emin olmak için bir başkasından yardım isteyebilirsiniz. Her alanın uzunluğunu, yüksekliğini ve ayrıca odanın kalıcı demirbaşlarını (dahili dolaplar, şömine, küvet vb.) Ölçün.
Genişlik ve yükseklik de dahil olmak üzere pencereleri ve kapıları ölçmeyi unutmayın.

3. Bir bütçe belirleyin

Bir bütçe belirleyin

Tasarımınızı planlayabilmeniz için neye çalışmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Sınırsız bir bütçeniz varsa, bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirde, değişmek istediğiniz oda tasarımının her bir parçasını ve harcama yapabileceğiniz miktarı düşünebilirsiniz.
Bütçeniz genel kategorileri ve paranın her kategoride nasıl harcanacağını içeren bir liste olmalıdır. Tasarım yaptığınız odaya özgü olacaktır; bu nedenle bir mutfak, oturma odası, banyo, yatak odası vb. olup olmadığına göre farklılık gösterecektir. Bütçenize dahil edilmesi gereken bazı hususlar şunları içerebilir: Duvarlar: Boyamalı mısın? Ahşap düzeltme, taç kalıpları veya panelleme gibi özelliklerin onarılması, değiştirilmesi veya eklenmesi hakkında ne dersiniz? Duvar kağıdına ne dersiniz?
Pencereler: Tamamen yeni pencerelere ihtiyacınız var mı, yoksa sahip olduklarınızı yenileyebiliyor musunuz? Eski pencerelerin tadilata ihtiyacı olabilir ve temizlenmesi zor olabilir. Ancak, iyi pencere tedavileri ile yeni gibi olabilirler. Perdeler ne olacak?
Döşeme: Halıyı değiştirmeniz gerekiyor mu? Parke zeminlerinizi veya döşeme yapmak ister misiniz?
Aksesuarlar: Alanda, değiştirilmesi veya güncellenmesi gereken aydınlatma armatürleri veya avizeler var mı? Çıkış ve ışık anahtarı kapakları ne durumda? Güncellenmesi gereken bir lavabo, musluk veya küvet var mı? Tezgah üstü dolaplar, dolaplar veya aletler ne olacak?
Mobilya: (kanepe, sandalye, masa, kitap rafı, yatak vs) Yeni görünüm mü kazandırılacak veya yeni mi satın alınacak?
Dekor: Duvardaki resimlerden kanepeye üzerine atılan battaniyeye kadar her şey dekora dahil oluyor. Çoğu durumda, dekor öğelerini değiştirerek bir odanın görünümünü yenilemeniz mümkün. Duvara veya raflara fotoğraf veya tuval eklemek istiyor musunuz?

4. Odada hangi mobilyayı istediğinizi düşünün

Odada hangi mobilyayı istediğinizi düşünün

İlk önce şunu düşünün: Alanı kullanmak için hangi mobilyalara ihtiyacınız var?
Şu an sahip olduğunuz ve satın almanız gereken şeyleri not edin.

5. Mobilya düzenlemesi ve renk fikirleri konusunda ilham almak için web araçlarını araştırın

Mobilya düzenlemesi ve renk fikirleri konusunda ilham almak için web araçlarını araştırın

Profesyonel dekoratörlerdeki temaları ve tasarımcı ipuçlarını kullanmak, ortaya çıkartıcı fikirlerin gelişmesine yardımcı olur.
Ücretsiz oda planlama web sitelerini kullanarak farklı mobilya düzenleme seçenekleriyle denemeler yapabilirsiniz.
Ayrıca İnter Mobilya‘nın deneyimli mimar ve iç mimar kadrosundan, blog.intermobilya.com’daki “Bize Sor” kategorisi aracılığıyla mobilya yerleşimi, seçimi ve odanız için dekorasyon önerileri konularında ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

6. Malzemelerin ve aletlerin hazır olmasını sağlayın

Malzemelerin ve aletlerin hazır olmasını sağlayın

Hangi temizlik malzemeleri, mobilya boyama malzemeleri ve alet veya ekipman gerektiğini bilin. Ayrıca ağır veya kırılgan mobilyaları taşımanıza yardım etmek için birisini bulun.

3.BÖLÜM

1. Temiz bir odayla başlayın

temiz bir odayla başlayın

Oda tasarımı dekorasyondan farklıdır, çünkü duvar, pencere ve zemin gibi kalıcı kısımlar da dahil olmak üzere bütün alanla ilgisi vardır. Projenize başladığınızda, üzerinde çalışmak zorunda olduğunuz çıplak kemikleri görebilmeniz için her şeyi ortadan kaldırmanız gerekir.
Mobilya ve tüm dekorasyon öğelerini (duvarların resimleri de dahil) odadan çıkarıp başlatın. Mümkünse, başka bir odada bırakın, size ne vereceklerine ya da satacaklarına karar vermeden önce projenizi bitirmek için kendinize zaman tanıyın.
Alana derin bir temizlik yapın. Duvarları, pencereleri ve zemini ve ışıklar, ışık düğmeleri, dolaplar veya süpürgelikler gibi daimi fikstürleri temizleyin.

2. Duvarlarla başlayın

Duvarlarla başlayın
Başlamadan önce eski duvar kağıdını kaldırmanız gerekebilir.
Duvarları astarlayın ve duvarları boyayın ve düzeltin.

3. Zemine dikkat edin

Zemine dikkat edin
Yapışkan boyaya yapışacak ve çok toz üretecek zemin kaplamasına başlamadan önce tüm boyanın kurumasına dikkat edin.
Döşemeyi bitirdikten sonra, bir sonraki adımlara geçmeden önce zemini vakumlayın veya paspasladığınızdan emin olun.

4. Mobilya ayarlayın

Mobilya ayarlayın

Odanın odak noktasıyla veya en büyük mobilyalarla başlayın. Daha küçük parçalara ve vurgulara geçin.
Yeniden düzenlemekten korkma. Boyutlar ve yerleşimler, ilk kez hayal ettiklerinizle tamamen eşleşmeyebilir.
Oturma düzenlemelerinin, mümkünse, TV’nin konuşma ve / veya engelsiz görüşleri için fırsat sağladığından emin olun.
Odanın doğal akışını sağlamak için yürüyüş yollarını açık tutun.

5. Aydınlatma seçenekleri oluşturun

Aydınlatma seçenekleri oluşturun

Hemen hemen tüm odalarda, farklı ruh halleri ortaya çıkartmak veya odanın belirli bir bölümünü aydınlatmak için farklı ışık seviyelerine ihtiyaç vardır.
Ana ışıkta dimmer kullanın ve lambaları stratejik olarak yerleştirin.
Doğal güneş ışığını kontrol etmek için perdeleri, tonları veya güneşlikleri seçin.

6. Son rötuşlarınızı odaya yerleştirin

Son rötuşlarınızı odaya yerleştirin

Küçük bir dekor ve hatıra öğeleri olan aksesuarlar genellikle bir odaya karakterini ve yaşanılabilirliğini verir. Bunları odanızın temasını ve ruh halini eşleştirmek ile sizin ve misafirleriniz için keyifli hale getirmek için özenle planlayın.
Mobilya yerleşimini tamamlamak için duvarlara resimler asabilirsiniz.
Çerçeve, hediye ve diğer süslemeleri raflara ve masa üstlerine yerleştirebilirsiniz.
Battaniyeler, bardak altlıkları gibi kullanılmaları gerekebilecek ancak her zaman gerekli olmayan diğer öğeler için gizlenmiş bir saklama alanı kullanabilirsiniz.