5 Adımda Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


Oturma odanız, bir evin çekirdeğidir; burada dinlenebilir, gevşeyebilir ve arkadaşlarınız ve ailenizle kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bir oturma odasını sıfırdan dekore etmek çok zor görünebilir, ancak planlarınız gerçekleştikçe çok da mutluluk verici olabilir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için bu makaleyi okumanızı öneriyoruz.

5 Adımda Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

1. Oturma odasının nasıl kullanılacağını belirleyin

salon dekorasyonu

Bu, satın almak için hangi mobilyaların ve hangi temanın/renk şemasının seçileceğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Oturma odasını kaç kişinin düzenli olarak kullanacağını belirleyin, böylece uygun büyüklükteki kanepeyi satın alabilir ve uygunsa, doğru koltuk sayısını ekleyebilirsiniz.
Odanın pratik ve estetik kullanımlarını açıklayın. Odanın nasıl kullanılacağını ve odanın nasıl görünmesini istediğinizi düşünün. Dekorasyon için bütçenizi planlarken her ikisini de aklınızda tutun.
TV ünitesi satın almak isteyip istemediğinize karar verin. Bunu yaparsanız, dekorasyona başlamadan önce televizyonun nereye yerleşeceğine karar vermelisiniz. Aşırı pencere parlamasına sahip bir noktaya yerleştirmeyin.

2. Bir renk düzeni ve stili seçin

salonda renk seçimi

İstediğiniz estetik görünümü elde edebilmeniz için yeni mobilyalar seçerken, aklınızda bir temaya sahip olmanız önemlidir. Salon temaları için aşağıdaki fikirleri düşünebilirsiniz:
Sıcak tonlar: Evinizde yeşil, sarı veya turuncu parçaları satın alabilirsiniz. Bu renk şeması evinize sıcak, eğlenceli bir çevre oluşturacaktır.
İngiliz ülkesi: Yeşil, mavi, kırmızı veya gri tonlarında desenli duvar kağıtları, zımpara desenli aksan parçaları, şık ve konforlu mobilyalar içerir. Çok yoğun bir oturma odasından renklerin göz yormasından dolayı kaçmak için nötr tonlarla yumuşatabilirsiniz.
Fransız ülkesi: İngiliz ülkesi gibi, bu stil de, şeritler gibi renkli kalıpları nötr tonlarla birleştirir. Eski, nötr tonlu Fransız parçalarını bulun ve kırmızı-mavi parçalar ekleyin. Daha resmi bir görünüm için ise, şık perdeler ve cam avize ekleyebilirsiniz.
Modern / Çağdaş tarz: Modern tasarım çok minimalisttir; bej, gri ve koyu kahverengi gibi nötr tonlarla uyum yakalayabilirsiniz.Modern ve şık bir görünüm yakalamak için, düz keskin çizgiler ile pürüzsüz yüzeyli mobilyalar seçmeniz gerekiyor (ayrıntılı nakış veya oymalardan uzak durun).

3. Ölçüm yapın

salonda ölçü almak

Herhangi bir mobilya satın almadan önce oturma odanızın uzunluğunu ve genişliğini ölçmelisiniz. Her bir mobilya parçasının o alan için doğru ölçüleri ile nereye yerleştirmek istediğinizi belirleyin.
Bir kitaplık almayı planlıyorsanız, tavan yüksekliğini de ölçmelisiniz.

4. İhtiyaçlarınızı satın alın

salon için mobilya seçimi

Hangi stilde veya renk şemasından seçerseniz seçin, oturma odanızı tamamlamak için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacaktır:
Koltuk takımı
Orta Sehpa: Odanın odağı olarak hizmet edecek ve dergiler, kitaplar, televizyon kumandaları vb. için kullanılabilir. Kanepeler, sehpanın etrafına yerleştirilmelidir.
Televizyon ünitesi veya şömine: Bunlar, mobilyalarınızı hangi yöne çevirmeniz gerektiğini belirlemek için referans noktaları olarak hizmet ederler.

5. Dekoratif aksesuarlar ekleyin

salon dekorasyon trendleri

Ana parçaları aldıktan sonra, daha küçük, dekoratif öğeler eklemeniz gerekecek. Duvarlar için resim çerçeveleri bulabilir ve figürler, mumlar ile süsleyebilirsiniz. Ek aydınlatma ve görsel estetik sağlamak için lambader veya abajur gerekebilir.
Orta sehpa için bir kase meyve, saksı bitkileri, çiçekli vazolar, çeşitli kitaplar veya dergiler aksesuarlarınız arasında olabilir.
Ahşap zeminleriniz varsa, koltuk ve perdenizi tamamlayan bir halı satın alabilirsiniz.