Koltuk Takımlarında Kırılan Ayak Nasıl Tamir Edilir?


Günümüzde hemen tüm evlerde mutlaka bir koltuk takımı vardır. Mobilya modelleri içerisinde en çok kahrımızı çeken her halde koltuk takımlarıdır. Kanepe üzerinde otururuz, uzanırız, sağa yaslanırız, sola yaslanırız, çocuklar üzerinde zıplar, temizlik yaparken bir ileri bir geri çeker yıpratmak için elimizden geleni yaparız adeta.

KOLTUK TAKIMLARINDA AYAK TAMİRATI NASIL YAPILIR ?

Bu kadar zorlama sonrasında koltuk takımlarında en çok arıza veya hasar alan yer koltuk ayaklarıdır. Bir bakarsınız koltuk dengesini kaybetmiş yani bir ayağı kırılmış veya yerinden çıkmış. Koltuk ayakları kısa olduğu için genelde bu durum yerinden çıkma veya deforme olmak şeklinde meydana gelir.

Bu durumda telaşlanmanıza hiç gerek yok. İnter Mobilya sizlere çözüm sunmaya devam ediyor..

Öncelikle koltuğu birinin yardımıyla çift taraflı tutarak ters çevirin. Neden çift taraflı? Çünkü tek taraftan tutup çevirmek isterseniz sağlam ayağı da kırabilirsiniz.

Kırılan veya yerinden çıkan koltuk ayağını düzgün bir şekilde yerinden çıkarın. Varsa çivi veya vidayı çıkarın. Ayağın geldiği yeri iyice zımparalayın veya düzeltin. Vida yok ise ayağın geldiği yeri tutkallayıp ayağı yapıştırın. Sağlam olması için işkembe aletiyle veya bu alet yoksa ağır bir eşya üzerine koyup en az yarım saat bekletin. Bazı modellerde ara bağlantı aparatları da kırılabiliyor. Bu durumda ayağı çıkardıktan sonra bağlantı aparatını ya değiştirin ya da diğer işlemde olduğu gibi zımparalayarak tekrar yapıştırın. Eğer vidalı ise yeni vidalar ile mümkünse hafif kaydırarak tekrar vidalayın.

Koltuğu tekrar çift taraflı çevirin ve sürüklemeden yerine koyun.

Hepsi bu, elinize sağlık…