Oturma Grubu ve Koltuk Takımlarında İdeal Sünger


Koltuk ve oturma grubu kullanıcılarının düşünce olarak iyi süngerin gri sünger olduğu, kötü süngerin ise beyaz sünger ile sarı süngerin olduğu düşünülmektedir. Birde tüketicilerimizin beynindeki yerleşmiş düşüncesi ise sert süngerin iyi olduğu yumuşak süngerin kötü olduğu düşünülerek ürün seçimi yapılmaktadır. İnter Mobilya koltuk takımlarında ve oturma odası takımlarında en iyi kaliteyi sizlere sunarken ürünleri hakkında ki gerçekliği de ön plana çıkartmaktadır.

chester koltuk takımları

KOLTUK TAKIMLARINDA EN İYİ SÜNGER SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

Koltuk takımı kullanıcılarımızın bu düşünceleri tam doğru olmasa da haklılık payları da yok değildir. Çünkü piyasada beyaz sünger olarak belirtilen süngerler genelde 18-20 dansite yoğunluğunda ve yumuşak olarak üretilen süngerlerdir. Gri süngerler de genellikle 28 ve 32 dansite yoğunluklarında ve sert olarak üretildiğinden halk arasında böyle bir düşünce oluşmuştur. Yalnız döşeme malzemesi olarak kullanılan ve çok önemli olmayan kısımlar için üretilen 22 dansite gri sünger oturulan kısımlara kullanıldığında deformasyon sorunları olduğu da bilinmektedir. Genellikle ara dansite dediğimiz 24- 26 ve 30 gram süngerler kullanılmamaktadır. 24 dansite sünger kuş tüyü dediğimiz aşırı yumuşak, sırt kısımlarında bazı modellerde kullanılan süngerler olup soft olarak adlandırılır ve sırt kısmında 24 dansiteolarak kullanıldığında sorun çıkarmayan süngerdir.

Koltuk döşemelerinde oturulan kısımlarda genelde kullanılan en iyi sünger 32 dansite orta sertlikte süngerlerdir. Bu süngerler uzun yıllar problem çıkartmadan kullanabileceğiniz oturma odaları ve koltuk takımlarını oluşturmaktadırlar. Genelde sürekli kullanılmayan salon takımlarında 28 dansite olarak kullanılan süngerler de sorun çıkarmaz. Yalnız sıklıkla oturulduğunda deformasyonu 2 yıldan daha erken bir zamanda kendini gösterir. Hatta çekyat gruplarına kullanıldığında sürekli oturma odasında görev yapan 28 dansite sünger deki deformasyon 6 ay gibi kısa bir zamanda kendini belli edip 2 yıl gibi bir zamanda da yükseklik kaybını gösterir. Dolayısıyla oturma gruplarında kullanılacak sünger yoğunluğunun en az 32 gram olması gerekmektedir.

turuncu koltuk takımları

Oturma gruplarında 32 gram süngerler orta sertlikte kullanılmalıdır. Yüksek sertlikte kullanılan 32 dansite süngerler ilk başlarda yükseklik kaybı göstermeyeceği yalnız ileriki yıllarda kaybedeceği yüksekliği toplayamayacağı da bir gerçektir. Çünkü yükseklik kaybının bir nedeni yoğunlukla alakalı olmakla beraber süngerin havayı emiş ve veriş serbestisine bağlıdır. Sert dediğimiz süngerler hava kanalları iyice kapalı süngerlerdir. Ezildiğinde kanalları kapalı olan sünger havayı veremediğinden yumuşayamaz. Ezildikten sonra da ileriki yıllarda havayı çekemediğinden ilk formuna ulaşamama gibi sorunlarla da karşılaşılmaktadır.

İyi bir sünger koltuk ve oturma grubunun modeline göre yüksek yoğunlukta ve orta sertlikte olan süngerlerdir. Bu süngerler bazı soft model koltuklarda yoğunluk düşmeden daha soft bir şekilde de kullanılması ideal olmaktadır. Koltuk ve oturma gruplarında sünger deformasyonu yoğunluğuna, hava geçirgenliğine ve oturulan süngerin alt zemini ile hareketliliğine de bağlıdır.

İdeal yoğunlukta ki bir sünger D32, D36 iken daha yoğun sünger isterseniz D45, HR36, HR45kullanılabilmektedir. İdeal hava geçirgenliği orta sertlikte bir sünger olmaktadır. Oturulduğunda tamamen gömülmeyen ancak yumuşak olan bir sünger seçilmelidir. İdeal zemin esnek lastik kolonlu ve seyyar minderli olarak kullanılan süngerlerdir. Seyyar minderli süngerler ezildiğinde kendini yana doğru salıp kaçabildiğinden ve sıkıştırılmadığından daha az deforme olmaktadır. Oturma gruplarında seyyar minderli olarak kullanma imkanı olmadığından sadece alt kısmı lastik kolonlu süngerler ideal zemini oluşturur. Zemini düz esnek olmayan tahta ya da sunta-mdf süngeri sıkıştırır ve deformasyonunu hızlandırır. Ayrıca süngere konfor sağlayan elastikiyet olayını minimize etmektedir.