Oturma Gruplarında Renk Uyumu


Oturma odaların da uyumsuz renkler insanı kendi evinde mutsuz edebilir. O yüzden mobilyaların renkleri, perde ve duvarların renkleri evdeki tüm eşyaların birbiriyle olan uyumu son derece önemlidir. Bazen tek bir aksesuar bile evin tüm havasını değiştirebilir. O yüzden ev dekorasyonu başlı başına bir sanattır ve evinizin halıları, duvarı ya da mobilyaları ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz konseptleri kapatmamalısınız. Eğer zemini ön plana çıkaracaksanız üzerini mümkün olduğunca kapatmamaya çalışmalısınız. İnter Mobilya modern mobilya tasarımlarında her zaman renklerin uyumunu en ince ayrıntıları göz önünde bulundurarak oluşturduğu konseptlerle yaşamın içinde sizinle olmaktadır.

OTURMA ODASI TAKIMLARINDA RENKLERİN UYUMU

Zıt Renklerle Mobilya Renk Uyumu

Koyu renkli tonlarda mobilya seviyorsanız evinize aldığınız koyu renkli mobilyaları açık renkli halı ve perdeler ile yumuşatmanız gerekmektedir. Kahverengi bir oturma grubu için kahverengi ahşap parkeler için kullanıyorsanız beyaz perdeler ve beyaz bir halı ile evinizdeki renk uyumunu sağlayabilirsiniz.

Yakın Renklerle Mobilya Renk Uyumu

Evinizin oturma odalarında bir rengin farklı tonları ile kombin edecekseniz geçişli renkler olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Tüm takım komple tek renk kombinasyonun da olmamalıdır. Bu şekilde uyum yakalamış olmazsınız, ancak kullanacağınız rengin tonlarını kullanırsanız açıktan koyuya olacak şekilde çok başarılı bir uyum yakalayabilirsiniz. Ayrıca tek renk kullanacaksanız, evin içinde küçük aksesuarları zıt renk yapabilirsiniz. Tüm ev ve mobilyalar tek renk tonlardaysa iki küçük kırlenti açık tonlarda yapabilir, yine mobilyaların koyu perde ve halının açık tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Açık Renklerle Mobilya Renk Uyumu

Eğer ferah ve genişlik hissi veren bir oturma odası dekorasyon fikirleri arzuluyorsanız, Krem, beyaz vb açık tonları kullanabilirsiniz. Tüm evin beyaz tonlarda olmasında sakınca yok! Ancak abajur, masa, tablo vb detaylarda bordo renkler ya da zevkinize uygun koyu renkler kullanabilirsiniz. Bu küçük değişiklikler hem evinizdeki ferahlığı kaçırmaz hem de evin içine hareket katar.

Koyu Renk Zemin İle Mobilya Renk Uyumu

Eğer koyu renkli bir zemininiz varsa bu iş yeri ya da ev olabilir kesinlikle açık renkli mobilyalar tercih etmelisiniz. Koyu renk üzerine açık renkler, ortamdaki sıkıntı hissini hafifletir.

Püf Noktası : Renk uyumu konusunda en çok dikkat etmeniz gereken husus geçişli renkler kullanmanız ve perde ile zeminin renginin mobilyalara uyumunun sağlanması olmalıdır. Mobilyalar ya zıt renklerde olmalıdır. Ya da yakın tonlarda olmalıdır. Pastel renklerden kaçının. Pastel renkler hem sıkıcı hem de hissiz renklerdir. Oturma odalarınızın renk uyumunu seçerken temizliği ve bakımı konusunda da ince ayrıntıları unutmamak gerekmektedir. Temizliği ve bakımı kolay renkli kumaşlar seçilmesi gerekmektedir.

Renkler ve anlamlarını inceleyerek, dekorasyonda ve mobilya tasarım konseptleri konusunda ne istediğinizi çok daha net hale getirebilirsiniz.
Kırmızı – Öfke veya Aşk (dekorasyonda ise kırmızı iştah açan, yemeyi teşvik eden bir renktir)
Turuncu – Coşku ve Heyecan (dekorasyonda turuncu çalışma odası ve spor yapacağınız mekan için uygun olacak ve sizi hareket geçirecektir)
Sarı – Sevinç ve Mutluluk (dekorasyonda sarı küçük mekanlar için uygun olacaktır. İştah açıcı bir özelliği de vardır)
Yeşil – Kıskançlık veya İyi şans (dekorasyonda yeşil dinlendirici ve huzur veren bir renk olarak kullanılır. Her oda ve bölüm için kullanılmakla beraber en çok salon ve oturma odasında tercih edilir)
Mavi – Huzur ( yatak odası ve oturma odası için idealdir)
Mor – ortaya çıkartıcılık ve Tutku (Küçük dokunuşlarla mor rengi, odaya zenginlik, refah ve derin bir anlam verir.)
Beyaz – Temizlik ( mekanları olduğundan büyük fakat soğuk gösterir ve boşluk duygusu uyandırır. Banyo ve lavabo için uygundur. Küçük bir salonu beyaza boyayıp renkli mobilyalarla canlandırabilirsiniz)
Siyah – Hüzün (Siyah kendi başına kullanıldığında lüks görünür, diğer renkler ile kullanıldığında dramatik etkisi dikkat çeker.)

interli evler