Yatak Odanızdan Acil Uzaklaştırmanız Gereken 10 Şey


 

Birazdan okuyacağınız 10 şeyi yatak odanızdan uzaklaştırdığınızda daha temiz ve düzenli bir yatak odasına sahip olacaksınız. O zaman hep birlikte daha dinlendirici bir uykuya, merhaba demeye var mısınız?

YATAK ODASI DEKORASYONUNDA YAPILAN 10 HATA

1. Kendini Toparlamayan Yastıklar

1. Kendini Toparlamayan Yastıklar

Yastığınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini anlamak için bir test yapmaya ne dersiniz? Yarım katlayın ve şekil eski haline geri dönmezse, muhtemelen kullanım süresi geçmiş demektir. Durum buysa, onu hemen yatak odanızdan uzaklaştırın ve yerine yenisini alın. Bize güvenin; yeni konforlu bir yastık, daha iyi uyumanızda size yardımcı olacaktır.

2. Gelişigüzel Atılmış Eşyalar

Gelişigüzel Atılmış Eşyalar

Düzensiz bir alan sıkıntı, stres ve verimsiz uykuya neden olabilir. Öyleyse eski elbiselerinize, ihtiyacınız olmayan kağıtlara ve bir amaca hizmet etmeyip aylardır odanızda yer kaplayan eşyalara, yatak odanızda yer vermeyin.

3. Okuduğunuz Eski Kitaplar

Okuduğunuz Eski Kitaplar

Okuduğunuz eski kitapları yatak odalarınızda konumlandırmak yerine, bir başka odada kendinize ait bir kütüphanede depolamak daha iyi bir fikir olacaktır. Böylece daha düzenli bir yatak odasına sahip olabileceksiniz.

4. Hiç Giymediğiniz Elbiseler

Hiç Giymediğiniz Elbiseler

Kabul edelim ki, birbirinin neredeyse aynısı olan 10 beyaz elbiseye hiçbirimizin ihtiyacı yok. Onların dolaplarınızı doldurmalarına izin vermek yerine, giymediklerinizi çıkarın ve tek bir elbisesi olmayan yardıma ihtiyacı olan birine bağışta bulunun. Böylece hem yatak odanız ferahlayacak hem de paylaştıkça artan mutluluğun keyfini tadacaksınız.

5. Eski Makyaj Malzemeleri

Eski Makyaj Malzemeleri

Londra Metropolitan Üniversitesi’nden bilim adamları, araştırma sırasında üzerinde çalıştıkları makyaj malzemelerinin beşinden dördünde zararlı bakterilerin izlerini test ettiler. Bu sonuç, eski makyaj malzemelerini, geçerliliğini yitirdikten sonra yatak odanızdan atmanızı sağlamak için bir sebep.

6. Eski Teknolojik Aletler

Eski Teknolojik Aletler

10 yıl önceki cep telefonunuz, eski dizüstü bilgisayarınız ve çalışmayan çalar saatiniz halihazırda kullanmadığınız halde yatak odanızın çekmecesinde karışıklık ortaya çıkartmaktadır. Sizce de artık onları yatak odanızdan çıkarma vakti gelmedi mi?

7. Çamaşırların Taştığı Dolu Bir Çamaşır Sepeti

Çamaşırların Taştığı Dolu Bir Çamaşır Sepeti

Yapılması gereken tüm ev işlerini hatırlatırcasına hayatınıza daha fazla stres katmak için, çamaşır sepetine sıkıştırılmış çamaşırların yatak odanızda hiçbir işi olmamalı. Bunun yerine, bu sepeti kullanmadığınız herhangi bir odada konumlandırabilirsiniz.

8. Sevimli Evcil Hayvanlar

Sevimli Evcil Hayvanlar

Yapılan bilimsel bir çalışma, bir evcil hayvanla birlikte yatan katılımcıların %30’unun uyku esnasında aniden uyandıklarını, %63’ünün kötü uyku kalitesinin olduğunu ve %5’inin ise uykuya dalmakta güçlük çektiklerini söylüyor. Kaliteli bir uyku ve düzenli bir yatak odası için, sevimli evcil hayvanlarınıza yatak odanızda yer vermeyin.

9. Okunmayan Dergi Yığınları

Okunmayan Dergi Yığınları

Okunmayan dergi yığınları da tıpkı öylece duran kitaplar gibi yatak odanızda fazla yer işgal ediyor. Bulunduğunuz haftaya ait okunmayı bekleyen derginiz dışındaki dergi yığınlarının tel sandalyenizin üzerinde görüntü kirliliği yapmasına izin vermeyin ve yatak odanızdan dışarı çıkarın.

10. Radyasyon Yayan Cep Telefonları

Radyasyon Yayan Cep Telefonları

Telefonlardan yayılan mavi ışığın büyük bir yarıcı etkisi olduğu söylenmiştir. Düzenli ve kaliteli bir uyku için, gece yatmadan 2-3 saat önce telefon ekranına bakılmaması öneriliyor. Çünkü telefon ekranına bakıldığında, yayılan mavi ışığın vücudumuz için büyük yarıcı etkisi olduğundan geceleri uykuya dalmak zorlaşıyor, uykudan daha az dinlenmiş bir şekilde uyanılıyor ve vücudunuz radyasyona maruz bırakılıyor. Bu kadar zarar söz konusu iken, var mısınız bu gece telefonları yatak odasının dışında bırakıp uyumaya?